Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Gelecek Yıl Petrol Talebinde ve Piyasada Daralma Bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2024’te petrol talebinin yavaşlamasını ve piyasanın daralacağını tahmin ediyor. Ayrıntılar haberde…
IEA Gelecek Yıl Petrol Talebinde ve Piyasada Daralma Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından Ağustos ayı Petrol Piyasası Raporu’nu yayımladı. IEA, cansız makroekonomik koşullar, salgın sonrası toparlanmanın hız kesmesi ve hızla artan petrol tüketimine atıfta bulunarak, gelecek yıl petrol talebindeki artışın önceki tahminlerden daha yavaş olacağını açıkladı.

Raporda büyümenin 2024 yılında günde 1 milyon varile düşeceği ve önceki tahmine kıyasla günde 150.000 varil azalacağı tahmini yer aldı. IEA, küresel ekonomik görünümün artan faiz oranları ve daha sıkı banka kredileri karşısında zorlayıcı olmaya devam ettiğini, halihazırda durgun üretim ve ticaretle başa çıkmak zorunda olan işletmeleri sıkıştırdığını açıkladı.

Brent petrol varil fiyatının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 88 dolara kadar çıkması ile daha sıkı arz, petrol fiyatlarındaki ralliyi destekledi. IEA, küresel stokların 2023’ün geri kalanında keskin bir şekilde düşebileceği ve potansiyel olarak fiyatların daha da yükselebileceği konusunda uyardı.

2023’te küresel petrol talebinin, yazın hava yolculuğu, elektrik üretiminde artan petrol kullanımı ve artan Çin petrokimya faaliyeti ile desteklenen günde 2,2 milyon varil artması bekleniyor. Bu tahmin, IEA’nın önceki tahmini ile büyük ölçüde örtüşüyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısının ekonomik durumuyla ilgili endişelere rağmen, Çin’in büyümenin yüzde 70’inden fazlasını oluşturmasıyla talebin bu yıl günde ortalama 102,2 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Talep, Haziran ayında günlük 103 milyon varil rekor seviyeye ulaşırken, IEA, Ağustos’un başka bir zirve görebileceğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), dün yayınladığı aylık tahmininde , 2023’teki günlük 2,44 milyon varil büyümeye kıyasla 2024’te günlük 2,25 milyon varil artış bekleyerek yıllık petrol talebi tahminlerini yineledi. Arz tarafında, Suudi Arabistan’ın gönüllü indirimlerinin öncülüğünde, üretim son aylarda önemli ölçüde yavaşladı.

IEA, OPEC+ tarafından mevcut hedefler korunursa, petrol stoklarının üçüncü çeyrekte günde 2,2 milyon varile ve dördüncü çeyrekte günde 1,2 milyon varile düşebileceğini, bunun da potansiyel olarak fiyatlarda yeni bir artışı tetikleyebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın