Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC Petrol Piyasasında Yılın İkinci Yarısı için İyimser Beklentiye Sahip

OPEC bu yılın ikinci yarısı ve 2024’te güçlü petrol talebinin devam etmesini bekliyor. Ayrıntılar geliyor…
OPEC Petrol Piyasasında Yılın İkinci Yarısı için İyimser Beklentiye Sahip
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Aylık Petrol Piyasası Raporu’nu yayımladı. OPEC tarafından yayımlanan raporda, yılın ikinci yarısında sağlıklı bir petrol piyasası beklentileri görüldüğü ve dünya ekonomik büyüme görünümü biraz iyileşirken 2024’te güçlü petrol talebi tahmininin sürdürdüğü kaydedildi.

Petrol üreticisi grubun iyimser görünümü, küresel petrol fiyatlarının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması ile geldi. Sıkı arz ralliye ivme kazandırdı ve OPEC’in aylık raporu da Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında gönüllü üretim kesintisini gerçekleştirdiğini gösterdi.

OPEC, 2023’teki günlük 2,44 milyon varil büyümeye kıyasla, 2024’te dünya petrol talebinin günde 2,25 milyon varil artmasını beklediğini söyledi. Her iki tahmin de geçen aya göre değişmedi.

Raporda, “2024’te, Çin’de devam eden iyileşmelerin ortasında sağlam küresel ekonomik büyümenin petrol tüketimini artırması bekleniyor” ifadeleri yer alıyor.

Yılın ikinci yarısında sağlıklı petrol temellerine yönelik beklentiler ile üretici ülkelerin piyasa koşullarını değerlendirerek her an ve gerektiği şekilde gerekli önlemleri alma yönündeki önleyici, proaktif ve ihtiyatlı yaklaşımının, küresel petrol piyasasının istikrarı için önemli olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

OPEC+ olarak bilinen üreticiler piyasayı desteklemek için 2022’nin sonlarında arzı sınırlamaya başladı ve Haziran’da arz kesintilerini 2024’e kadar uzattı. Sıkışan arz, Brent petrolün varil başına 88 dolarda üzerinde işlem görmesi ile fiyatlardaki yükselişi destekledi. Bu Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeyi temsil ediyor.

Rapor ayrıca OPEC’in petrol üretiminin, Suudi Arabistan’ın üretimini Eylül’ü de kapsayacak şekilde genişlettiği günde 1 milyon varil azaltma taahhüdü nedeniyle Temmuz ayında keskin bir şekilde düştüğünü doğruladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.