Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Panelinden Petrol Üretim Politikasında Değişiklik Çıkmadı

OPEC+’in bakanlar kurulu tarafından düzenlenen toplantıda, petrol üretimine dair yeni bir değişiklik kararı alınmadı. Detaylar şöyle...
OPEC+ Panelinden Petrol Üretim Politikasında Değişiklik Çıkmadı
HABER GİRİŞ

OPEC+ bünyesinde gerçekleştirilen panelde, Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintisini Eylül’e kadar uzatma kararının petrol fiyatlarının daha da yükselmesine yardımcı olmasının ardından grubun mevcut petrol üretim politikasında herhangi bir değişiklik kararı alınmadı.

Ortak Bakanlar İzleme Komitesi olarak adlandırılan panel, gerekirse Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki OPEC+ olarak bilinen müttefikleri tam kapsamlı bir toplantıya çağırabiliyor.

Petrol fiyatları, sıkılaşan arz ve artan talebin, faiz oranlarındaki artışların ve inatçı enflasyonun ekonomik büyümeyi vurabileceğine dair endişelere ağır basmasıyla, Temmuz ayında yüzde 14’ün üzerinde yükseldi. Çevrimiçi toplantının ardından yayınlanan bir OPEC bildirisinde, “Komite piyasa koşullarını yakından değerlendirmeye devam edecek.” ifadeleri yer aldı.

OPEC lideri Suudi Arabistan, günde bir milyon varil gönüllü petrol üretimi kesintisini Eylül’ü de içerecek şekilde bir ay daha uzatacağını açıkladı sonrasında bunu daha da sürdürebileceğini bildirdi. Bu gelişme sonrası brent petrol varil fiyatı Nisan ortasından bu yana en yüksek seviyesine yaklaşarak 86 dolardan işlem gördü.

Suudi Arabistan’ın açıklamasından kısa bir süre sonra Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın da Eylül ayında petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltacağını söyledi. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Ağustos ayı için günlük 20.000 varillik ek gönüllü kesinti ilan eden OPEC üyesi Cezayir’in kesintiyi Eylül ayına kadar uzatıp uzatmayacağına henüz karar vermediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

OPEC+ , Haziran ayındaki son politika toplantısında arzı 2024’e sınırlamak için geniş bir anlaşma üzerinde anlaştı ve Suudi Arabistan, Temmuz için Ağustos’u da içerecek şekilde uzattığı gönüllü bir üretim kesintisi sözü verdi.

Grubun üretim kesintileri, üç üreticinin ek gönüllü kesintileri hariç, günde 3,66 milyon varil, yani küresel talebin yaklaşık yüzde 3,6’sına karşılık geliyor. Grubun bir sonraki toplantısı 4 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.