Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Grubundan Yeni Bir Kesinti Kararı Geldi!

OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan’ın Temmuz'da daha fazla üretim kesintisi uygulayacağına karar verilirken, 2023 petrol üretim hedeflerine bağlı kalınacağı açıklandı.
OPEC+ Grubundan Yeni Bir Kesinti Kararı Geldi!
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefikleri Örgütü’nün (OPEC+) yedi saatten fazla süren toplantısının ardından Suudi Arabistan, Temmuz’da daha fazla üretim kesintisi uygulayacağını açıkladı. Ülkenin aldığı karara sebepse olaraksa, dalgalanan petrol fiyatları ve yaklaşan arz bolluğu olduğu sunuldu.

OPEC+ anlaşmasının parçası olarak Temmuz’da derin üretim kesintileri yapacak olan Suudi Arabistan, daha geniş gönüllü düşüşler gerçekleştirerek üretimi günde 1 milyon varil düşürmeye karar verdi.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, Riyad’ın günlük 1 milyon varillik (bpd) kesintisinin gerekirse Temmuz ayından sonraya da uzatılabileceğine dikkat çekti.

Suudi Arabistan’ın kararı, Rusya ve diğer küçük üreticilerin üyelerinin oluşturduğu OPEC+ olarak bilinen ittifakın Pazar günü Viyana’da yaptığı toplantının ardından geldi. İttifaktan iki kaynak, Cuma günü toplantıda arz kesintisi kararı alma ihtimalinin düşük olduğunu savunmuştu.

OPEC+, 2024 için Üretim Hedeflerini Belirledi

Rusya liderliğindeki müttefiklerin bir araya geldiği OPEC+, yedi saatlik görüşmelerin ardından üretim politikası üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşmanın sonucunda, 2024’ten itibaren genel üretim hedeflerini günde toplam 1,4 milyon varil daha düşürmeye karar verdi.

GCM Yatırım Banner

OPEC+, dünyadaki ham petrolün yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor ve kararları petrol fiyatları üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Londra merkezli haber ajansı Reuters toplantının ardından alınan bir diğer kararınsa, Birleşik Arap Emirlikleri’nin üretimi artırmasına izin verildiğine dikkat çekti.

Reuters haberinde OPEC+’ın, geçen sene üzerinde anlaşmaya varılan ve küresel talebin yüzde 2’sine tekabül eden günlük 2 milyon varillik bir kesintiye sahip olduğunu anımsattı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler ve Müttefikleri Örgütü Nisan’da ayrıca Mayıs ayından 2023’ün sonuna kadar geçerli olacak günde 1,6 milyon varillik sürpriz bir gönüllü kesinti konusunda anlaşmaya varmıştı.

Suudi Arabistan bugün günde 0,5 milyon varillik gönüllü kesinti payını 2024’e kadar uzatacağını vurguladı. Temmuz’daki 1 milyon varillik kesintinin günde 0,5 milyon varilden fazla olup olmadığı veya yeni kesintinin Temmuz’dakine dahil edilip edilmeyeceğininse netlik kazanmadığı bildirildi.

Batı, OPEC’i Petrol Fiyatlarını Manipüle Etmekle Suçluyor

OPEC+’ın Nisan duyurusunun ardından petrol fiyatları varil başına yaklaşık 9 dolar yükselerek 87 doların üzerine çıkmıştı. Ancak yükselişin ardından küresel ekonomik büyüme ve taleple ilgili endişelerin baskısı altında fiyatlar hızla geri çekilmişti.

Batılı ülkeler OPEC’i petrol fiyatlarını manipüle etmek ve yüksek enerji maliyetleri yoluyla küresel ekonomiyi baltalamakla suçluyor. Ayrıca Batı OPEC’i, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ilgili yaptırımlarına rağmen Rusya’nın yanında yer aldığı için de suçluyor.

OPEC çalışanları ise bu duruma yanıt olarak Batı’nın son on yıldaki para politikasının enflasyonu artırdığını ve petrol üreten ülkeleri ana ihracatlarının değerini korumak için harekete geçmeye zorladığına işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.