Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+’in Yaklaşan Toplantısından Kesinti Kararı Beklenmiyor

OPEC+ ittifakından iki kaynak, Pazar günü gerçekleştirilecek toplantıdan kesinti kararı çıkmasının beklenmediğini bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
OPEC+’in Yaklaşan Toplantısından Kesinti Kararı Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

Bu hafta Pazar günü, Rusya’nın aralarında olduğu8 Petrol İhraç Eden Örgütü (OPEC+) tarafından toplantı gerçekleştirilecek. Petrol fiyatlarını yakından ilgilendirecek toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı merak konusu olmuştu.

İttifaktan iki kaynak, OPEC ve müttefiklerinin, petrol fiyatlarının bu hafta varil başına 70 dolara düşmesine rağmen toplantıda arz kesintisi kararı alma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

OPEC+, dünya ham petrolünün yaklaşık yüzde 40’ını çıkarıyor ve bu da politika kararlarının petrol fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına geliyor. Kaynaklar, Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman ile Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden mevkidaşlarının Cuma günü geç saatlerde Viyana’ya gelmesi beklenenler arasında olduğunu söyledi.

Ekonomik görünüm kötüleşirken, Nisan ayında birkaç OPEC+ üyesi Mayıs ayından itibaren gönüllü kesinti sözü vererek, geçen yıl kararlaştırılan günlük 2 milyon varillik kesintiyi artırdı.

Başka bir kaynak ise toplantıdan çıkacak sonuçtan emin olmak için çok erken olduğunu ve öncesinde bakanlar arasında ikili görüşmelerin beklendiğini belirtti. Dördüncü bir kaynak, gönüllü kesintileri bir OPEC+ kararı olarak resmileştirme fikrinin değerlendirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yakın geçmişte Prens Abdülaziz yatırımcılara dikkatli olmaları uyarısında bulunmuş ve bu pek çok piyasa gözlemcisi tarafından yeni kesintileri uygulanacağı olarak yorumlanmıştı. Bu gelişmeler ışığında ham petrolün varil fiyatı 71 dolar seviyesinde bulunuyor. Brent petrol ise 75 dolardan alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın