Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Petrol Bakanı, OPEC+ Toplantısı Öncesi Piyasa Aktörlerini Uyardı

Suudi Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, piyasa spekülatörlerine dikkatli olmalarını önerdi. Ayrıntılar geliyor...
Suudi Petrol Bakanı, OPEC+ Toplantısı Öncesi Piyasa Aktörlerini Uyardı
Yorum

Suudi Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, piyasa spekülatörlerine dikkatli olmalarını söyledi ve acılı bir süreçle karşılaşabilecekleri konusunda uyarıda bulundu. Yaklaşmakta olan OPEC+ toplantısına atıfta bulunan bin Salman, fiyat spekülatörlerine dikkat çekti.

Salman, Doga’daki Katar Ekonomik Forumu’nda düzenlenen bir panelde, “Spekülatörler, herhangi bir pazarda olduğu gibi, kalmak için oradalar. Ağlayacaklarını tavsiye etmeye devam ediyorum. Nisan ayında çok şey yaptılar. Kartlarımı göstermek zorunda değilim. Onlara sadece dikkat edin derim.” ifadelerini kullandı.

OPEC+ toplantısı 4 Haziran’da gerçekleştirilecek ve bin Salman, üretim kararlarını tahmin ederek kar elde etmek isteyen petrol fiyatı spekülatörlerine karşı çıktı. OPEC+ ittifakı yakın zamanda ham petrol üretimlerini günde toplam 1,6 milyon varil azaltma kararı almıştı. Hareket, o zamandan beri kazançları bırakan fiyatları kısa bir süreliğine yükseltti.

Suudi Arabistan başkanlığındaki 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan bir grup olan OPEC+, küresel tüketime ilişkin endişeler göz önüne alındığında, Ekim ayında fiyatları desteklemek amacıyla üretimi günde 2 milyon varil düşürmeye karar verdi.

Bu hamleler başta ABD olmak üzere pek çok ülkenin tepkisini çekmişti. Nisan ayındaki gönüllü kesintilerin duyurulmasından bu yana geçen haftalarda, ham petrol fiyatları, bankacılık kargaşası, durgunluk sinyalleri ve Pekin’in beklenenden daha yavaş yeniden açılması ve ardından dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’den gelen talebin artması nedeniyle düştü.

Piyasa gözlemcileri, Paris merkezli gözlemci IEA’nın ufukta derin bir arz daralması görmesine rağmen, şimdi OPEC+’ın Haziran’da başka bir üretim düşüşüne doğru ilerleyip ilerlemeyeceğini sorguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%