Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Petrol Fiyatlarındaki Düşüşe Karşı Uyarıda Bulundu

IEA paylaştığı son raporda ,daha geniş ekonomik korkuların artırdığı yatırım duyarlılığı ile sıkılaşan arz-talep dengeleri arasındaki kopukluğa dikkat çekti.
IEA Petrol Fiyatlarındaki Düşüşe Karşı Uyarıda Bulundu
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı, petrol fiyatlarında devam eden baskının, hızlanan talep görünümünü ve yaklaşan arz sıkışıklığını olumsuz etkilediğini açıkladı.

Bazı ABD ve Avrupa bankalarının, ilkbaharda iflas etmesinin ardından bankacılık sektöründeki mali çalkantı, yatırımcıları petrol gibi tarihsel olarak daha riskli varlıklardan uzaklaştırdı. Bazı OPEC+ üyelerinin Nisan ayının başında günde 1,6 milyon varil ek gönüllü kesintiyi duyurmasının ardından fiyatlar kısa sürede yükseldi.

Brent petrolün varil fiyatı 75 dolardan işlem görüyor. IEA, en son aylık Petrol Piyasası Raporunda, sessiz endüstriyel faaliyet ve daha yüksek faiz oranlarının, durgunluk senaryolarının güç kazanmasına ve petrol talebindeki büyümenin aşağı doğru kaymasına ilişkin endişelere yol açtığını belirtti.

Ajans, son fiyat düşüşlerinin yatırımcı hissiyatı ile sıkılaşan arz-talep tablosu arasındaki büyüyen uçurumu yansıttığının altını çizdi. IEA, 2022′nin başından bu yana ilk kez bu çeyrek itibarıyla talebin arzı aşmaya başlamasını ve bu öngörülen açığın yıl sonuna kadar günde yaklaşık 2 milyon varile derinleşmesini bekliyor.

Raporda, Pekin’in tüketiminin Mart ayında günde 16 milyon varil ile tüm zamanların rekorunu kırmasının ardından, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’in 2023′teki küresel talep büyümesinin yaklaşık yüzde 60′ını oluşturacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Ajans, “Yılın başında Çin, Hindistan ve Orta Doğu’daki rekor talep, OECD’deki cansız endüstriyel faaliyeti ve petrol kullanımını telafi etmekten daha fazla” açıklamasını yaptı.

Çin’in ham petrol alımları, geçen yılın büyük bölümünde yürürlükte olan sıfır Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle kısıtlandı. Analistler, Pekin’in ekonomik yeniden açılmasının petrol fiyatlarında bir artış başlatmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın