Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom CEO’su Çin ve Avrupa’daki Petrol Talebine Dair Konuştu

Rus petrol şirketi Gazprom Neft'in CEO'su Alexander Dyukov, 2023'ün ikinci yarısında dünyadaki petrol talebi beklentilerine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Gazprom CEO’su Çin ve Avrupa’daki Petrol Talebine Dair Konuştu
HABER GİRİŞ

Rus petrol şirketi Gazprom’un iştiraki Gazprom Neft CEO’su Aleksandr Dyukov, 2023’ün ikinci yarısında dünyanın çeşitli bölgelerinde beklenen petrol talebine dair değerlendirmelerde bulundu. Dyukov’un gündeminde Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika vardı.

Dyukov, yılın ikinci yarısında Çin’deki petrol talebinin artmasını beklediğini, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki talebin ise endişe yarattığını dile getirdi.

Çin’deki Petrol Talebinin Artması Bekleniyor

Gazprom Neft Başkanı, Interfax’a verdiği demeçte, 2023’ün ikinci yarısında Çin’deki petrol tüketiminin hacminin artacağını belirtti.

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki petrol talebinin dinamikleri hakkında ise bazı endişelerin mevcut olduğuna dikkat çekti.

“Fiyatlar Üzerinde Baskı Yaratan Durumlar Söz Konusu”

“Çin’deki petrol talebi dinamikleri, petrol piyasasının küresel dengesini ve buna bağlı olarak küresel fiyatları da etkiliyor” diyen isim, öte yandan Batı ülkeleri, AB ülkeleri ve Kuzey Amerika’daki petrol tüketimindeki durumun piyasayı ciddi şekilde etkilediğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dyukov, “Bazı Batılı ülkelerin ekonomilerinde olası bir durgunluk ve bankacılık sektöründe istikrarsızlık beklentisi var. Bu da fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

CEO, ABD’deki bankacılık krizinin petrol piyasası üzerindeki etkisi konusunda ise bir değerlendirmede bulunmadı.

Dyukov sözlerinin devamını ise “Emtia piyasasında faaliyet gösteren yatırımcılar, Kuzey Amerika bankacılık sisteminin şu anda taşıdığı riskleri elbette akıllarında tutuyorlar, ancak bu etkinin boyutunu varil başına dolar cinsinden spesifik olarak değerlendirmek oldukça zor” şeklinde getirdi.

Hindistan Mesajları

Gazprom Neft Başkanı, Hindistan’ın henüz zirve petrol tüketimine ulaşmadığına da değindi.

Batı yaptırımlarının uygulanmasından bu yana Rus petrolünün ana pazarlarından biri haline gelen Hindistan’ın henüz petrol tüketiminin zirvesine ulaşmadığına, büyüyen bu pazarda petrol tüketiminin artmaya devam edeceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.