Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia: TBB Toplantısında Erkan Bankacıların Sorularını Yanıtlamadı

TCMB Başkanı Erkan’ın bankacılık düzenlemelerine dair yeterli bilgiye sahip olmadığı için TBB üyelerinin sorularını yanıtlamadığı iddia edildi. İşte detaylar;
İddia: TBB Toplantısında Erkan Bankacıların Sorularını Yanıtlamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Cuma günü banka genel müdürleriyle bir araya gelmişti. Toplantının ardından konuşan Erkan, fiyat istikrarı vurgusu yapmış ancak detaylı bir açıklamada bulunmamıştı.

Erkan’ın banka genel müdürlerinden taleplerini yazılı olarak istediğini kaleme alan Gazeteci Barış Soydan 10Haber’deki yazısında, sorulara cevap vermediğini ileri sürdü. Soruların cevapsız kalmasının Erkan’ın düzenlemelere ilişkin yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı tahmin edildi.

Cumhuriyet’in haberinde toplantı çıkışında Erkan’ın fiyat istikrarı ve finansal istikrar vurgusu anımsatıldı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya gelen Erkan, görüşmeye ilişkin kısa bir açıklama yapmıştı.

Erkan Tarafından Sunum Yapılmadı

Açıklamanın kısa olması ise toplantıda konuşulanlara dair merakı artırdı. Soydan yazısında toplantıya ilişkin bazı bilgiler edindiğini söyleyerek, Erkan’ın herhangi bir sunum yapmadığını öne sürdü.

Bu tür toplantılar öncesinde kapsamlı bir sunum hazırlandığının bilgisini veren Soydan, “Anladığım kadarıyla bu sefer hazırlanmamış. Merkez Bankası Başkanı toplantıda konuşmak yerine söz verip dinlemeyi tercih etmiş.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bankacılardan gelen hiçbir soruya cevap verildiğini ileri sürerek, soruların yuvarlak laflarla geçiştirildiği belirtildi.

Bankacılardan Talepleri Yazılı Olarak İstendi

Taleplerini dile getiren bankacılardan ise taleplerinin yazılı olarak iletilmesi istendiği kaydedildi. Soydan yazısından bankacılardan gelen sorular arasında düşük faizli devlet tahvilleri meselesinin de olduğunu öngördü.

Banka yetkilerinde soruların cevapsız kalmasına ilişkin Erkan’ın söz konusu düzenlemelere dair yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı yönünde bir kanaat oluştuğu vurgulandı. Bu durumunsa toplantıya katılan bana yetkililerini çok şaşırttığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.