Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia: Şimşek 2 Ayda Faizi Yüzde 20’ye Çıkaracak!

Merkez Bankası'nın 22 Haziran'daki toplantısından çıkacak karar merakla beklenirken, faizin yüzde 40'lara kadar yükseltilebileceği iddia edildi. İşte detaylar;
İddia: Şimşek 2 Ayda Faizi Yüzde 20’ye Çıkaracak!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesine Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek’in izleyeceği ekonomi politikasına ilişkin söylentiler gündemden düşmüyor. Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, politika faizinin 2 ayda yüzde 20’ye çıkarılacağını iddia etti.

Şimşek göreve geldiği günden bu yana attığı adımlarla, mevcut politikadan farklı bir yol izleyeceğinin sinyallerini veriyor. Enflasyonla mücadele kapsamında küresel merkez bankalarının uyguladığı şahin politikaların aksine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz oranını yüzde 8,5 seviyesine kadar indirdi.

Bozkurt yazısında, Şimşek’in Erdoğan’dan politika faizini 2 ayda yüzde 20 seviyesine çıkarmak için onay aldığını ileri sürdü. Böylece Türkiye’nin izleyeceği yeni ekonomi politikasının ortodoks bir çizgide ilerleyeceğine işaret edildi.

Cevdet Yılmaz, Şimşek ile Erdoğan Arasında Olacak

Uygulanacak yeni ekonomi politikasına Erdoğan’ın yapısı gereği müdahale edeceğini savunan Bozkurt, bu tutumun genel yaklaşımı etkilemeyeceğini de belirtti. Erdoğan’ın izlenecek olan politikayı etkilemeyeceğine kanıt olaraksa Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) yapılan atamayı sundu.

2021’den beri TCMB Başkanı olarak görev yapan Şahap Kavcıoğlu yerine Hafize Gaye Erkan’ın atanmasıyla BDDK Başkanı olarak yeni görev yeri belirlenmişti. Söz konusu görevlendirme 9 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

GCM Yatırım Banner

Bozkurt yazısında, yeni kabinede Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın görev almasının nedenininse Şimşek ile Erdoğan’ın arasında orta yolu bulması olduğunu savundu.

Politika Faizi Yüzde 40’lara Kadar Çıkabilir

Şimşek’in izleyeceği ekonomi politikası ile faizi 2 ay içerisinde yüzde 20’ye çıkaracağına dikkat çeken Bozkurt, bunun onayının alındığını öne sürdü. Söz konusu oranın, ihtiyaç durumunda yüzde 40’lara kadar çıkabileceğini belirtti.

Ekim ayına kadar Şimşek’in sonuç alıcı her şeyi yapabileceğinin altını çizen Bozkurt, “Hemen aklınıza Nas gelmesin, ekonomi gerçeklik alanı. Şimşek’in elinin rahat olduğunun en önemli göstergesi Merkez Bankası’na yaptığı atamayla görüldü.” dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı Erdoğan’ın normalde kesinlikle kabul etmeyeceğine işaret ederek, Şimşek’in tercihiyle şu anda görev aldığını ileri sürdü.

25 Mayıs 2023’te Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5 ile sabit tutmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın