Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC’den Aksoy: Şimşek’ten U Dönüşü Beklemiyorum

Piyasadaki şimşek etkisini yorumlayan HSBC Portföy Başekonomisti, bu sabah itibarıyla 23 lira seviyesini aşan dolar kurundaki ateşin sönmesi beklentilerini paylaştı.
HSBC’den Aksoy: Şimşek’ten U Dönüşü Beklemiyorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sandıkların kapanmasıyla dolar kurunda başlayan yükseliş rallisinde Türkiye’yi nelerin beklediği gizemini korurken, realist politikalara geçme sözü veren yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in piyasaları etkileme potansiyeli dikkat çekti. Şimşek etkisini değerlendiren HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy, yurt dışında ekonomi dümeninde u dönüşü yapılacağı beklentilerinin karşılıksız olduğunu ifade etti.

Ekonomim gazetesinin YouTube yayınında konuşan Aksoy, “Yüzde yüz bir u dönüşü beklemek çok zor” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 yıldır ısrarını sürdürdüğü düşük faiz politikasından vazgeçilemeyeceği beklentisini paylaştı.

Kişisel ısrarlara daha önce uygulamaya konan zorunlulukları da ekleyerek, “Bankalar teminat olarak tutmak için uzun vadeli devlet tahvili almak zorunda kalmıştı. Enflasyon yüzde 40’ın altında siz politika faizini şu anda pozitif bölgeye çekeyim diyemezsiniz. Onu yaptığınız durumda bankaların fonlama maliyeti çok fazla artacak ve belki devlet tahvil faizlerinde çok sert yükseliş göreceğiz” dedi.

Döviz Girişi Olsa da Uzun Süreli Olmaz

Doların artan ateşinin söndürülmemesi halinde döviz kıtlığına kadar pek çok krizle karşı karşıya olunması durumunu değerlendiren Aksoy, eriyen Merkez Bankası rezervlerinde eksinin görülmesinin ardından yabancı para girişine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Döviz girişi için Şimşek’in yurt dışı bağlantılarını kullanabileceğini ancak yine de uzun dönem için senaryonun iyimser olmadığını şöyle ifade etti:

GCM Yatırım Banner

“Şimşek küresel portföy yöneticileri tarafından önemsenen bir isim. Bir miktar girişe neden olabilir ama bu girişler daha çok ilk etapta kısa vadeli fonlar tarafından olacaktır diye düşünüyorum. Hedge fonlar olabilir. Uzun vadeli fonların Türkiye’ye giriş yapabilmesi için bazı değişiklikler olduğunu görmesi lazım. Naci Ağbal döneminde politika değişimlerinin Türkiye’de çok uzun süreli olmayabildiğini gördük.”

“Euro Ciddi Ölçüde Bir Enflasyonist Baskıya Neden Olacak”

Bu sabah itibarıyla 23 lira seviyesini aşan dolar kurunun ihracatçılar için yeterli olduğunu savunan Aksoy, “21.70 ya da 22 seviyesinin bizim dolar cinsi ihracat yapanların maliyet artışlarını karşılamak yönünden yeterli olduğunu hesaplıyoruz” dedi.

Euro tarafında ise sıkıntılı bir sürecin yaşandığını belirterek, “Orada maliyet artışlarını tamamen karşılayacak euro/TL 26 seviyesi, dolar/ TL’nin de o yüzden 24 civarında bir yere çıktığını görmemiz gerekiyor ama ilk etapta bu olmayabilir. Çünkü 24’e çıkan dolar ya da 26’ya çıkan bir euro ciddi ölçüde bir enflasyonist baskıya neden olacaktır. Bunun tercih edilebileceğini düşünmüyorum” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın