Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HSBC Türk Bankaları için Dolarda 24 TL Sınırını İşaret Etti

Bu sabah döviz kurlarında tüm zamanların zirvesi görüldükten sonra gözler bankacılık sektörüne çevrildi. HSBC, Türk bankalarının direnç seviyesini ölçtü.
HSBC Türk Bankaları için Dolarda 24 TL Sınırını İşaret Etti
Yorum

Geçen ay paylaştığı raporda 21 olan yıl sonu Dolar/TL beklentisini 24’e yükselten HSBC, yeni raporunda bankacılık sistemini ele aldı. Kumanda ekonomisi ortamında faaliyet gösteren Türk bankalarının baskı altındaki yüksek kura hassasiyeti değerlendirildi.

HSBC Global Research tarafından hazırlanan raporda, Türk bankalarının sermaye rasyolarının kura ve varlık kalitesine olan dayanıklılığı ölçüldü.

Buna göre Merkez Bankası tarafından gerek yazılı gerekse sözlü talimatlarla işleyişini sürdüren bankaların yüksek kur ve sorunlu kredilerle başa çıkmak için elinde hala güç bulunuyor.


Raporda, bankaların risk yaratma potansiyeline sahip kur ve kredilerde oluşacak olumsuzlukları absorbe edebilecek tampona sahip olduğu ifade edildi.

Ele alınan senaryoda dolar kurunun beklenti üstü gelmeyecek şekilde hesaplama yapıldığının altı çizilen raporda şu ifadelere yer verildi:

“Analizlerimize göre tüm özel bankalar, mevcut sermaye tamponlarının ve karşılıkların etkisiyle minimum CET-1 zorunluluğunu Dolar/TL 29’a ulaşana ve sorunlu kredi oranı ortalamada yüzde 4,5’e ulaşana kadar yüzde 8,5 seviyesinin üzerinde sürdürmeliler. Dolar/TL’nin bizim temel senaryomuz olan 24 seviyesinin ötesine gitmesi bankaların enflasyona endeksli gelirlerinin daha yüksek olması ve sermaye tamponlarının hızla yeniden doldurulması anlamına gelecek” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu