Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yükselişini Sürdüren Dolar için HSBC’den Yıl Sonu Tahmini

Dolar kuru 19,25 civarında gezinirken, seçime yakın tahminler sıklaşmaya başladı. HSBC ise yıl sonu beklentisini yükseltti.
Yükselişini Sürdüren Dolar için HSBC’den Yıl Sonu Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye 14 Mayıs’ta 13. cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidecek. Seçim öncesinde finansal piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilirken, yabancı kurumlardan da tahminler gelmeye devam ediyor.

Genel olarak beklentiler seçim sonucu her ne olursa olsun Türk lirasındaki değer kaybının hızlanacağı ve doların 22 ila 26 TL arasında seyredeceği yönünde. Dün Morgan Stanley ekonomistlerinin hazırladığı 30 sayfalık raporun bir özetini sizlerle paylaşmıştım.

Kurum analistleri her türlü Dolar/TL’de yükseliş beklerken, “Seçimlerden sonra politika çerçevesinde bir değişiklik olursa, TL muhtemelen beklediğimizden daha hızlı bir düzeltmeyle karşı karşıya kalacaktır. Politika sürekliliği durumunda da bir döviz düzeltmesi kaçınılmaz olabilir” ifadesini kullandı.

HSBC Dolar/TL Beklentisini Yükseltti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: HSBC

Hazırlanan raporda daha önce 21 olan yıl sonu Dolar/TL beklentisi 24’e yükseltildi. Türk lirasının döngüsel ve yapısal kırılganlıklarına dikkat çekilen raporda yüksek negatif faizin, yüksek cari açığın, düzenli sermaye akışı olmamasının, döviz rezervlerideki zayıflığın ve liralaşma politikasının sürdürülebilirliğine dair risklerin TL için zorluk yarattığı belirtildi.

Banka 2023 yılının ikinci çeyreğe için 19,5 olan dolar kuru tahminini 20 seviyesine, üçüncü çeyreği için 20’den 23’e, yıl sonu için ise 21’den 24’e yükseltti.

GCM Yatırım Banner

Dolar kurunun şu anki durumuna bakıldığında 19,25 TL’den işlemde olduğu görülüyor. Çarşamba günü 19,23 seviyesinden kapanan kur bu sabah yatay bir açılış yaptıktan sonra 19,21 ile 19,27 arasında hareket etti.

31 Mart’ta 19,3439 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Yabancı kurumlar kadar yerli analistlerden gelen yorumlar da dolar için beklentilerin yükseldiği yönünde.

Erdoğan’dan Mehmet Şimşek Yorumu

24 TV, 360 ve Tv4 ortak yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde görüştüğü Mehmet Şimşek hakkında “Önümüzdeki dönem ekonomi politikalarımızı daha da güçlendirmek için şimdiden ciddi hazırlıklar yürütüyoruz. Uzun yıllar ekonomi yönetimimizde yer alan Mehmet Şimşek kardeşimizin koordinasyonunda bir ekip, bu doğrultuda hazırlıklar yapıyor. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığımızda, Merkez Bankamızda, diğer birimlerimizde yürütülen çalışmalar var. İnşallah seçimden sonra bunların hepsini bir araya getirip ekonomi politikamızı daha güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Şimşek, aktif siyasette yer almak istemediğini fakat istenirse dışarıdan destek vereceğini söylemişti. Erdoğan’ın Şimşek’i gündeme getirmesi kulislerde, mevcut ekonomi politikasının tamamen değiştirilmek istenmese de üzerinde revizyon yapılabileceği şeklinde yorumlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.