Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Seçim Sonrası Hisse ve TL Beklentisini Açıkladı

Hande Küçük, Alina Slyusarchuk ve James Lord’un aralarında olduğu Morgan Stanley, seçim sonrasına ilişkin beklentilerini yayımladı.
Morgan Stanley Seçim Sonrası Hisse ve TL Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Morgan Stanley ekonomist ve stratejistleri, Türkiye için seçim senaryolarını ele alan 30 sayfalık bir rapor hazırladı. Türkiye’ye yapılan ziyarette Ankara’da uzmanlar, siyasetçiler, ekonomistler ve stratejistlerle bir araya gelindi. Bu kapsamda 14 Mayıs seçimlerinin döviz, Türk lirası ve hisse senetleri üzerindeki potansiyel etkileri ele alındı.

Türkiye’deki seçimlerde 61 milyon seçmenin oy kullanacağı belirtilirken, seçim sonrası olası senaryolar paylaşıldı. Anketlere göre Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’dan 7-8 puan önce olduğu belirtildi.

Seçime kadar Türk lirasını dengede tutabilmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın liralaşma stratejisi kapsamında daha sıkı adımlar atması gerektiğinin altı çizildi.

Seçimi Cumhur İttifakı Kazanırsa?

Seçimi Cumhur İttifakı’nın kazanması ve mevcut düşük faiz politikası ve finansal koşullar ile piyasa faizlerinin alternatif araçlar ile bankacılık sektörü düzenlemeleri ile belirlenmeye devam edeceği söylendi.

Bu olasılıkta döviz kurundaki düzeltmenin ilk aşamada sınırlı olsa da artan dengesizlikler nedeniyle yılın son çeyreğinde keskin bir düzeltme yapacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yukarı yönlü seyrinin devam edeceği ve yeni bir makro politika çerçevesi getirilene kadar 2024’te bir resesyon olabileceği yorumlandı.

Seçimi Millet İttifakı Kazanırsa?

Millet İttifakı’nın kazanması durumunda ise politika faizinin yüzde 30-35’lere yükseltilmesi, yıl sonuna doğru yüzde 40-45’le çıkarılması bekleniyor.

Bu senaryoda da Dolar/TL’nin ilk aşamada bir yükseliş göstereceği tahmin edilirken, “2024 itibarıyla anlamlı bir dezenflasyon süreci ile üç çeyreklik daralmanın ardından 2024 ikinci yarısından sonra hızlı bir toparlanma öngörüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Morgan Stanley’den Defansif Hisse Önerisi

BIST 30 endeksinde yer alan hisseleri değerlendiren kurum ekonomistleri, BİM Birleşik Mağazalar hisseleri (BIMAS) için pozitif yorumda bulundu. BIM’i dirençli bir Türk şirketi olarak görürken, defansif hisse olarak nitelendirdi.

Seçimi muhalefetin kazanması ve yüksek faiz ortamına dönülmesi durumunda, yüksek getiri potansiyeli olan hisseler, Sasa Polyester, TAV Havalimanları, Petkim Petrokimya, Hektaş,  Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları, Arçelik, Gübretaş, Ford Oto ve Türk Telekom olarak sıralandı.

Raporda ayrıca sektörlere, özsermaye yapısına, ihracat ve döviz getirisi durumuna göre de hisse beklentilerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.