Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC, İngiltere’deki Bazı İpotek Anlaşmalarını Geri Çekiyor

İngiltere’de artan faiz oranları ve resesyon endişeleri, ülkenin en büyük bankası HSBC’yi yeni adımlar atmaya zorladı.
HSBC, İngiltere’deki Bazı İpotek Anlaşmalarını Geri Çekiyor
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, yüksek faiz oranlarının ülkedeki konut piyasasının dalgalanması nedeniyle, komisyoncu hizmetleri aracılığıyla ipotek anlaşmalarını geçici olarak geri çekti.

HSBC durumu düzenli olarak gözden geçirdiğini ancak yeni anlaşmaların önceki tekliflerinden farklı olup olmayacağını belirtmediğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam ettiği göz önüne alındığında, daha yüksek oranların varlığı endişe yaratıyor.

Banka açıklamasında, “Ara sıra aracılar aracılığıyla her gün alabileceğimiz yeni iş miktarını sınırlamamız gerekiyor. Mevcut müşteriler için tüm ürünler ve fiyatlar hala mevcut ve durumu düzenli olarak gözden geçirmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bankacılık grubu, protokolün müşteri hizmetleri taahhütlerini yerine getirmesini sağlamak için olduğunu söyledi ve yeni ipotek işine açık olmaya devam ettiğini vurguladı. HSBC’nin kararı, analistlerin mortgage oranlarının yükselmesini ve artan taban oranına yanıt olarak konut fiyatlarının düşmesini beklemesiyle geldi.

Ekonomik araştırma şirketi Capital Economics’e göre, çok sayıda sabit oranlı ipotek anlaşmasının süresi bu yıl dolacak. Bu durum ev sahiplerini faiz oranlarındaki artışların etkisine karşı savunmasız bırakıyor.

GCM Yatırım Banner

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yüzde 10′luk bir düşüş tahmin etmesiyle, önümüzdeki iki yıl içinde ev fiyatlarının düşeceğine dair uyarılar mevcut. Moody’s Investor Service bir raporda, yüksek enflasyon ve borç verme faiz oranlarındaki son artışın, Birleşik Krallık konut piyasasında bir düzeltmeyi tetikleyeceğini belirtti.

Son veriler İngiltere’de konut fiyatlarının Kasım 2012’den bu yana ilk kez düşüş yaşadığını doğruluyor. İngiltere Merkez Bankası, şu anda yüzde 8,7 olan yüksek enflasyonla mücadele etmeye çalışırken, son hamlesi ile faiz oranını yüzde 4,25′ten yüzde 4,5′e yükseltti.

Ülkede çekirdek enflasyon, Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), İngiltere’nin bu yıl tüm gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek enflasyon oranına sahip olacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.