Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Göçmenler İngiltere Enflasyonunu Düşürebilir

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, göçmenlerin İngiltere'nin yüksek enflasyon oranını düşürmesine yardımcı olabileceğini savundu. Detaylar haberde;
IMF: Göçmenler İngiltere Enflasyonunu Düşürebilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Gita Gopinath yaptığı açıklamayla göçmenlerin yerel iş piyasasındaki boşlukları dolduracağına işaret etti. Gopinath, böylece göçmelerin İngiltere enflasyonunu aşağı çekmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

BBC’ye konuşan Gopinath, enflasyon bu kadar yüksekken işçilerin ülkeye gelmesinde fayda olduğunu savundu. Göçmenlerin bazı sektörlerdeki açıkları doldurabileceğini belirterek, göçmen işçilere sahip olmanın enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağını kaydetti.

Göçmenlerin ülkedeki vergi gelirlerine nihai katkısı olabileceğine işaret ederek, “Görüşümüze göre, iyi tasarlanmış bir göçmenlik politikanız varsa, kanıtlar bunun genellikle ülke için faydalı olduğu yönündedir” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin yıllık enflasyonu Nisan’da 13 ayın en düşük seviyesine gerilemişti ancak yükselen gıda fiyatlarının zayıf enerji maliyetlerini dengelemesiyle yüzde 8,7’de yüksek kalmıştı.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrıldığı 1 Şubat 2020 Brexit olarak nitelendiriliyor. Brexit ile birçok işletmenin işçi kıtlığından sorumlu tuttuğu AB üye ülkelerinden gelen insanların serbest dolaşım politikasına son verildi.

GCM Yatırım Banner

Bu sebepten oluşan sıkı işgücü piyasasının yüksek enflasyona katkıda bulunan ana faktörlerden biri olduğu ileri sürülüyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak geçen ay yasal göçmenlik seviyesinin çok yüksek olduğunu vurgulayarak, uluslararası öğrenciler için aile vizelerine kısıtlamalar getirmişti.

Resmi rakamlara göre Birleşik Krallık’taki net göç 2022’de 606 bin ile rekor kırdı ve yabancı işgücüne bağımlılığı azaltma sözü veren Muhafazaka hükümet üzerindeki baskıyı artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın