Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC İlk Çeyrek Vergi Öncesi Kârını 3’e Katladı

HSBC'nin ilk çeyrek vergi öncesi kârı yaklaşık 3 kat artarken, İcra Kurulu Başkanı Noel Quinn bankanın ilk çeyrek bilançosunu değerlendirdi. İşte detaylar;
HSBC İlk Çeyrek Vergi Öncesi Kârını 3’e Katladı
YAYINLANMA ZAMANI

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, 2023 yılının ilk çeyrek vergi öncesi kârını açıkladı. Bankanın bu yılın ilk çeyreğindeki vergi öncesi kârı yüksek faiz oranlarına bağlı olarak geçen senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık üç kat artarak 12,9 milyar dolara çıktı.

HSBC tarafından açıklanan ilk çeyrek finansal sonuçlara göre, Ocak-Mart dönemi gelirleri yüzde 64 yükselerek 20,2 milyar dolara ulaştı.

Bahsi geçen dönemde HSBC’nin vergi öncesi kârıysa yaklaşık 9 milyar dolar artarak 12,9 milyar dolar oldu. Yüksek faiz oranlarının, bankanın yılın ilk çeyreğindeki gelir ve kâr artışının itici gücü olduğu bildirildi.

ABD’li Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflasının ardından HSBC, bankanın İngiltere kolunu Mart’ta 1 sterline satın almıştı. Satın alımla HSBC, yaklaşık 1,5 milyar dolar geçici gelir elde etmişti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde banka kurulunun hisse başına 0,10 dolar tutarında üç aylık temettüyü onayladığı, 2 milyar dolara kadar hisse geri alımı başlatmayı planladığına da yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Banka, Uzun Aradan Sonra İlk Kez Temettü Ödeyecek

HSBC İcra Kurulu Başkanı Noel Quinn konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Quinn, bankanın ilk çeyrek performansının güçlü olduğuna işaret ederek, stratejilerinin işe yaradığını ve kârın başlıca coğrafyalara yayıldığını belirtti.

Noel Quinn açıklamasında, “2019’dan beri ilk kez hisse başı 0,10 dolar olan üç aylık temettümüzü ve 2 milyar dolara kadar hisse geri alımı açıkladık. Bu ivmeyle, temettüler ve hisse geri alımları için gelecekte önemli bir dağıtım kapasitesine sahip olmayı umuyoruz.” dedi.

Bankanın büyüme planlarını hızlandırma kapsamında SVB İngiltere’ye yatırım yapma fırsatını gördüğüne dikkat çeken Quinn, HSBC’nin SVB İngiltere’yi satın almasıyla teknoloji ve yaşam bilimleri sektörlerinde yarının işlerini yaratacak daha fazla girişimciye eriştiklerini vurguladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.