Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC, Silikon Vadisi Bankası İngiltere’yi Satın Aldı

HSBC, tüm gece süren görüşmelerin ardından iflasını açıklayan teknoloji girişimi kredi kuruluşu SVB İngiltere kolunu satın aldı. İşte detaylar;
HSBC, Silikon Vadisi Bankası İngiltere’yi Satın Aldı
YAYINLANMA ZAMANI

Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflasının ardından HSBC, bankanın İngiltere’deki yan kuruluşunu 1 sterlin karşılığında satın aldığını açıkladı. Satın alım ile Britanya’daki yeni teknoloji şirketleri için önemli bir borç vereni kurtarıldığı öne sürüldü.

İngiltere merkezli çok uluslu yatırım bankası HSBC CEO’su Noel Quinn konuya ilişkin açıklamada bulundu. Quinn, söz konusu satın alımın HSBC’nin Birleşik Krallık’taki faaliyetleri için mükemmel bir stratejik anlam ifade ettiğini savundu.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), piyasalarda düşüşe sebep olan SVB İngiltere’ye kayyum atandığını bildirmişti. ABD’nin el koyduğu SVB İngiltere iştiraki, HSBC tarafından satın alındı.

SVB Cuma günün iflasını açıklamıştı. HSBC, 10 Mart itibarıyla SVB İngiltere’nin 5,5 milyar sterlin krediye ve yaklaşık 6,7 milyar sterlin mevduata sahip olduğunu bildirdi.

HSBC, SVB İngiltere’nin maddi öz sermayesinin 1,4 milyar sterlin civarında olduğu yönünde tahminde bulundu.

GCM Yatırım Banner

SVB İngiltere Müşterilerinin Mevduatları Korunacak

Yapılan açıklamada HSBC’nin gücünün, SVB İngiltere müşterilerinin mevduatları için emniyet ve güvenlik sağlayacağına dair güvence sağladı. Müşterilerin HSBC tarafından desteklendiğini bilerek bankacılık işlemlerine devam edebileceği söylendi.

Açıklamada, tüm SVB UK hizmetlerinin normal şekilde çalışmaya devam edeceği ve müşterilerin herhangi bir değişiklik fark etmemesi gerektiği belirtildi.

Quinn açıklamasında satın alıma ilişkin olarak, “Ticari bankacılık yetkimizi güçlendiriyor ve teknoloji ve yaşam bilimi sektörleri dahil olmak üzere İngiltere’de ve uluslararası alanda yenilikçi ve hızlı büyüyen firmalara hizmet verme yeteneğimizi geliştiriyor.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’deki Bankacılık Sistemi Güvenli ve Sağlam

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin ve İngiltere Merkez Bankası’nın mevduatları koruma altına alacak bir hareketle SVB İngiltere’nin satışını HSBC’e kolaylaştırdığını söyledi.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt SVB
KAYNAK: TWİTTER

Söz konusu satışta hiçbir vergi mükellefinin parasının yer almadığı da vurgulayan Hunt; İngiltere’deki bankacılık sisteminin güvenli, sağlam ve iyi kapitalize edildiğini öne sürdü.

2008 yılı mali krizinden bu yana en büyük banka iflasını SVB’nin HSBC tarafından satın alınma anlaşması ile İngiltere’deki tüm hafta sonu yapılan görüşmeler neticelenmiş oldu.

SVB İngiltere’nin ana merkezi olan ABD grubundan korunduğu ve HSBC’nin ise ana şirketin varlık ve yükümlülüklerini işlemden çıkarıldığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.