Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong’da İlk Maymun Çiçeği Vakası!

Dünya çapında maymun çiçeği hastalığıyla mücadele devam ederken, nüfusun en yoğun olduğu yerlerden biri olan Hong Kong'dan konuyla ilgili açıklama geldi.
Hong Kong’da İlk Maymun Çiçeği Vakası!
HABER GİRİŞ

Çin Hong Kong Özel İdare Bölgesi Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Koruma Merkezi ilk maymun çiçeği vakasını duyurdu. Hükümetin hastalık için Hazırlık ve Müdahale Planının uyarı seviyesini etkinleştirdiğini açıkladı.

Virüsün dün Filipinler’den Hong Kong’a gelen 30 yaşındaki bir erkekte görüldüğü belirtildi. Kişinin şiddetli boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü gibi semptomları geçirdiği aktarıldı. Hastanın gözetim altına tutulduğu bildirildi.

Sağlık Koruma Merkezi, epidemiyolojik soruşturmaların devam ettiğini söyledi. Hastanın ABD’ye ve Kanada’ya seyahat ettiği, kuluçka döneminde yüksek riske maruz kaldığı saptandı. Durumu Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bildirdiğini açıkladı.

Merkez, vaka sayılarının artışın önlemek amacıyla maymun çiçeği hastalığından şüphelenen kişilerin, başka insanlara veya hayvanlara fiziksel temastan kaçınmaları konusunda uyardı. Döküntü, ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, bitkinlik, kas ağrısı ve şiddetli baş ağrıları gibi semptomlar yaşanırsa mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alınması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca maymun çiçeği hastalığının görüldüğü yerlere seyahat etmesi gereken kişilerin enfeksiyon riskini azaltmak için yapması gerekenler şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

Hasta kişilerle veya hayvanlarla fiziksel temastan kaçınmak, bu kişilerle veya hayvanlarla temas halindeyken koruyucu ekipman kullanmak ve elleri yıkamak, yemekten önce tüm hayvansal gıdaları iyice pişirmek, herhangi bir şüpheli semptom durumunda derhal tıbbi yardım almak.

Bu gelişmelerin öncesinde geçen haftalarda DSÖ maymun çiçeği salgınıyla ilgili son durum raporunu paylaştı. Vaka sayısının küresel çapta azaldığı kaydedildi.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, bölgenin 43 ülkesinde 22 binden fazla maymun çiçeği vakasının teyit edildiğini duyurdu. İnsandan insana bulaşmasının ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Salgını yok etme yolunda ilerlemek için çabaların acilen artırılması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın