Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ Sevindirdi: Maymun Çiçeği Ortadan Kaldırılabilir!

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'daki maymun çiçeği salgınını ortadan kaldırmanın mümkün olduğunu açıkladı. Habere dair detaylar aşağıda;
DSÖ Sevindirdi: Maymun Çiçeği Ortadan Kaldırılabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, bölgenin 43 ülkesinde 22 binden fazla maymun çiçeği vakasının teyit edildiğini duyurdu. Salgının yavaşladığına dair işaretlerin olduğunu ekledi.

Bölgede maymun çiçeği salgınının insandan insana bulaşmasının ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Kluge, salgını yok etme yolunda ilerlemek için çabaların acilen artırılmasına işaret etti.

Maymun çiçeği salgınını kontrol altına alan ilk bölge olmayı amaçladıklarını söyleyen Kluge, tüm ülkelerin birçok birleşik müdahale uygulaması gerektiğini vurgulayarak öneride bulundu.

Direktör Kluge, maymun çiçeği salgınının ıstırap verici ağrılara neden olduğunu belirterek dikkat çekti. Hastalığın hayatı tehdit eden komplikasyonlara da yol açabileceği ve nadir durumlarda yara izine neden olabileceği eklendi.

Hastaların yaşadığı ıstırabın hafife alınmaması gerektiğini ileten Kluge, hastalığın seyri boyunca ve sonrasında hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa verilen desteğin kritik önem taşıdığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Salgından etkilenen toplulukların etkileşim kurması gerektiğini belirterek etkiyi sağlamak için birden fazla adım ve yaklaşımın aynı anda uygulanmasının önemi vurgulandı.

Özellikle eşcinsellerin risk grubuna girdiği ve bu grubun salgının merkezi olduğu paylaşılarak, müdahalelerin bu noktaya yoğunlaştırılmasına dikkat çekildi.

Salgının ortadan kaldırılabileceği söylenen açıklamada, örnek olarak bir çocuğun ölümüne sebep olan çocuk felcini öne sürüldü. Avrupa Bölgesi’nde çocuk felcinde ari statüsünün 20. yılını kutlamayı dört gözle beklediklerini de kaydetti.

Ancak DSÖ açıklamasında, çocuk felcinde küresel eradikasyona yönelik kaydedilen önemli ilerlemenin çok kırılgan olduğunu da hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.