Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollandalı Bankadan Seçim Yorumu: Türkiye’de Piyasalar Ne İstiyor?

Rabobank Kıdemli Kur Stratejisti Foley, 2023 seçimlerini değerlendirerek Erdoğan'ın kaybetmesi durumunda uluslararası yatırımcının ilgisinin artacağını savundu.
Hollandalı Bankadan Seçim Yorumu: Türkiye’de Piyasalar Ne İstiyor?
HABER GİRİŞ

Seçimlere 4 gün kala küresel bankalardan, sonuçların ardından Türkiye piyasasına ilişkin yorumlar gelmeye devam ediyor. Hollanda merkezli çok uluslu finansal hizmet şirketi Rabobank, Türkiye’nin 2023 seçim sonucu senaryolarının piyasa üzerindeki tepkilerini değerlendirdi.

Rabobank Kıdemli Kur Stratejisti Jane Foley, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günkü seçimlerde kaybetmesi durumunda uluslararası yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin artacağına işaret etti.

Bloomberg HT’ye seçime ilişkin yorumlarda bulunan Foley, Türkiye’deki 21 yıllık Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi iktidarlığının son bulmasıyla kısa vadede Türk lirası üzerindeki baskının artabileceğine dikkat çekti.

Piyasalar, Erdoğan’ın Politikalarından Memnun Değil

Piyasaların hiçbir zaman Erdoğan’ın ortodoks olmayan politikalarından memnun olmadığını öngören Foley, “Eğer Erdoğan bu seçimi kaybederse, uluslararası yatırımcılardan ilgi artabilir. Türkiye için oyun değiştirici bir durum oluşabilir.” ifadelerini kullandı.

Türk lirası üzerinde baskı olduğunu dile getiren Foley; yaşanılan süreçte bahsedilen ABD resesyonuna, Euro Bölgesi stagflasyonuna da işaret etti. Çin’deki yavaş toparlanmaya da vurguda bulunarak, bütün bu durumların gelişmekte olan ülkeleri yakından etkilediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Değindiği konulara ek olarak seçimlerin Türkiye için çok önemli olduğunu da kaydeden Foley, süreci yakından takip ettiklerinin altını çizdi. Seçimlerin ardından kısa vadede Türk lirası üzerindeki baskının artabileceğini yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.