Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danske Bank, Seçim Senaryolarının Piyasaya Etkisini Yorumladı

Danske Bank, 14 Mayıs seçimini muhalefetin kazanması durumunda para politikasında hızlı bir normalleşme olacağını öngördü. İşte detaylar;
Danske Bank, Seçim Senaryolarının Piyasaya Etkisini Yorumladı
HABER GİRİŞ

Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank, 14 Mayıs genel seçimlerine ilişkin paylaşımda bulundu. Danske Bank, genel seçim sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uygulayacağı para politikası ve piyasaların verebileceği tepki hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Danimarkalı çok uluslu bir bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Danske Bank Şef Analisti Minna Kuusisto’ın hazırladığı notta, seçimin ardından iktidarın yönetime devam etmesi durumunda piyasaya sınırlı bir etki yapacağı kaydedildi.

14 Mayıs seçimlerine ilişkin iki yönlü analizin aktarıldığı notta, seçimi muhalefetin kazanması durumunda para politikasında hızlı bir normalleşme bekledikleri paylaşıldı.

Bloomberg HT haberine göre 2023 seçimini yorumlayan Danske Bank, muhalefetin kazanması durumunda büyük faiz artışlarının yapılacağını ve böylece liranın değer kazanacağını öngördü.

TCMB Bağımsızlığını Yeniden Sağlamak için Harekete Geçecek

Danske Bank notunda, yeni hükümetin “büyük ihtimalle” merkez bankasının bağımsızlığını yeniden sağlamak için harekete geçeceğini söyleyerek dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu durumun yanı sıra Danske Bank, değişikliklerle politika faizinin yüzde 30’un üzerine çıkarılacağı yönünde tahminde bulundu.

TCMB’nın faiz artışı kararıyla kısa vadede lirada aşırı oynaklık görüleceğine işaret eden banka yetkilisi, orta vadede liranın önemli ölçüde değer kazanabileceğini ileri sürdü.

Minna Kuusisto, “Muhalefetin kazanması ekonomi politikası için kesin bir U dönüşü anlamına gelse de, AKP’nin kamu dairelerindeki geniş varlığı birçok yönden iktidarın yeteneklerini kısıtlayabilir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın