Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda: Yunanistan’ın Derin Utancını Örtbas Çabası

Hollanda’dan Yunanistan’ın sınırda göçmenlere yönelik kötü muamelesini kanıtlar nitelikte bir açıklama geldi. İşte detaylar;
Hollanda: Yunanistan’ın Derin Utancını Örtbas Çabası
HABER GİRİŞ

Hollanda’nın önde gelen basın organlarından biri olan NRC gazetesi, Türkiye ile Yunanistan arasındaki göçmen sorununu ele aldı. Gazete, Yunan sahil güvenliğinin göçmenleri Türk kara sularına yasa dışı olarak geri itmesini içeren raporun ardından Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in Türkiye’yi suçlayan bir tweet atmasının şüphe barındırdığını belirtti.

Haberde, Yunanistan’ın Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF) raporunu başka yöne çekme çabası olduğu bildirildi. Mitarakis’in Türkiye’nin göçmenlere kötü muamelede bulunduğunu iddia ettiği çıplak haldeki 92 mülteciyi kurtardıkları şeklindeki paylaşımını, Yunanistan’ın rapordan “derin utancını örtbas etme çabası” olarak ele aldı.

Frontex tarafından Yunanistan’ın göçmenleri Türk kara sularına yasa dışı olarak geri itmesini içeren rapor yayımlanmıştı.

Frontex, sınırda gerçekleşen göçmen olaylarında yer almıyor. NRC’nin haberine göre Frontex, Yunan güvenlik birimlerinin muhtemel geri itmelerinin görülmemesi için operasyonlara katılmıyor. Analize göre Yunanistan’ın yanında bu duruma göz yuman Frontex’in de sorumlu olduğu kaydedildi.

Göçmenlerin geldiği bölgeleri askeri bölge ilan eden Yunanistan, olaylar esnasında STK gözlemcisi veya yetkili yer almadığı için iddiaları teyit edemiyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Analizde, Yunanistan’ı eleştiren gazetelerin çalışma izinlerini kaybetme riskiyle karşılaştığına değinildi ve STK’lara hükümetleri desteklemeleri yönünde baskı yapıldığı aktarıldı.

Sınır Şiddeti İzleme Ağı’ndan (BVMN) Hope Barker, “Yunanistan gözetleme kuleleriyle 3 mile kadar olan bölgeyi termal kameralarla izleyebildiğiyle, bu sayede göçmen geçişlerini engellediğiyle övünüyor. Fakat sınırda aç ve susuz bekleyen mülteciler sorulduğunda bunları göremediklerini, bulamadıklarını belirtiyor.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.