Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HMB Kentsel Dönüşüm için Yeni Destek Paketini Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm için yeni destek paketinin açıklaması yapıldı. Detaylar geliyor…
HMB Kentsel Dönüşüm için Yeni Destek Paketini Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kentsel dönüşümle ilgili destek paketi açıklamasında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, finansman paketi kapsamında kişi başı kredi üst limiti 600 bin liradan 1 milyon 250 bin TL’ye çıkarılırken, maliyetin 840 baz puana kadar kısmını bakanlık tarafından karşılanacağı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, finansman paketi ile 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkanı sağlanacağını belirtirken, bu kapsamda 50 milyar TL kefalet limitinin kullanıma açıldığı kaydedildi.

Kentsel dönüşüm destekleri
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Destek paketine ilişkin açıklamada, “Daha önce devreye aldığımız desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı öngörüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kentsel dönüşüm sürecinde konut üreticisi firmalara da destek sağlanacak. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranı bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kentsel dönüşüm sürecinde konut üreticisi firmalara da destek sağlanacağını belirterek,hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranının, bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarılacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.