Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HMB Kentsel Dönüşüm için Yeni Destek Paketini Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm için yeni destek paketinin açıklaması yapıldı. Detaylar geliyor…
HMB Kentsel Dönüşüm için Yeni Destek Paketini Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kentsel dönüşümle ilgili destek paketi açıklamasında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, finansman paketi kapsamında kişi başı kredi üst limiti 600 bin liradan 1 milyon 250 bin TL’ye çıkarılırken, maliyetin 840 baz puana kadar kısmını bakanlık tarafından karşılanacağı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, finansman paketi ile 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkanı sağlanacağını belirtirken, bu kapsamda 50 milyar TL kefalet limitinin kullanıma açıldığı kaydedildi.

Kentsel dönüşüm destekleri
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Destek paketine ilişkin açıklamada, “Daha önce devreye aldığımız desteklere ilave olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı öngörüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kentsel dönüşüm sürecinde konut üreticisi firmalara da destek sağlanacak. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranı bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kentsel dönüşüm sürecinde konut üreticisi firmalara da destek sağlanacağını belirterek,hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranının, bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarılacağını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu