Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet ÜFE Nisan’da Rekor Düzeyde Arttı

Hizmet üretici fiyat endeksi, Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83,27 oranında artış gösterdi. İşte ayrıntılı rakamlar….
Hizmet ÜFE Nisan’da Rekor Düzeyde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) Nisan raporu yayımlandı. Türkiye ekonomisinde üretimi yapılan hizmetlerde KDV ve benzeri vergiler hariç satış fiyatını gösteren hizmet ÜFE, Nisan 2022 döneminde yıllık bazda rekor düzeyde artış gösterdi.

Endeks Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 29,86, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,27 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 51,60 arttı. Endeks bir önceki ay, yıllık olarak yüzde 80,62’lik artış kaydetmişti.

Sektörlerdeki duruma bakıldığında, yıllık en fazla artış yüzde 180,49 ile gayrimenkul hizmetlerinde oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 103,76, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 71,81, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 41,80, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 44,77, idari ve destek hizmetlerinde ise yüzde 62,76 arttı.

Aylık değişimlere bakıldığında; ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 4,65, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 6,64, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 5,61, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 7,09, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 3,74, idari ve destek hizmetlerde yüzde 4,01 artış açıklandı.

Alt sektörlerde yıllık en fazla artış yüzde 180,49 ile gayrimenkul, en az artış yüzde 22,43 ile telekomünikasyon hizmetlerinde oldu. Aylık olarak bakıldığında veterinerlik hizmetlerinde yüzde 0,40 ile en az, programcılık ve yayıncılık hizmetlerinde yüzde 15,80 ile en fazla artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu