Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Kasım’da Düştü

Hizmet, perakende ve inşaat olmak üzere üç ana sektörlere ilişkin Kasım ayı güven endeksi açıklandı. Sektörel güven endeksi raporunun detayları haberde;
Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Kasım’da Düştü
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Kasım ayının sektörlerdeki güven endeksleri açıklandı. Yayımlanan rapora göre güven endeksleri hizmet sektöründe düştü. Buna karşılık perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi.

Kasım ayında mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ekim ayına kıyasla hizmet sektöründe yüzde 1 azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 2,1 ve inşaat sektöründe yüzde 1,2 arttı.

Söz konusu rapor sektörlerdeki gelecek ve son üç aylık süreçteki geven endekslerini bildiriyor. Mevsimsellikten arındırılmış güven endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 0,9, perakende ticaret sektöründe yüzde 3 ve inşaat sektöründe ise yüzde 2,8 oranında artış göstermişti.

Perakende Ticaret ve İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Arttı

Aralık değeri 0-200 olan güven endeksleri, endeksin 100’den büyük olması durumunda sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini gösteriyor. Ancak 100’den küçük olduğu zaman sektördeki kötümserliğe işaret ediyor.

Sektörel Güven Endeksleri TÜİK Kasım Ayı
KAYNAK: TÜİK

Ekim ayında 116,2 değerinde gelen hizmet sektörü güven endeksi, Kasım’da yüzde 1 oranında düşerek 118,1’e geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi geçen ay yüzde 0,9 artış kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Ekim’deki 119,4’lük değerine yüzde 2,1 değer katarak Kasım’da 121,9 seviyesine çıktı. Ancak sektörde Ekim ayında yüzde 3’lük bir artış bildirilmişti.

İnşaat sektöründeki güven endeksi Ekim ayındaki yüzde 2,8’lik artışına karşılık, Kasım’da sadece yüzde 1,2’lik artış gösterdi. Böylelikle inşaat sektöründeki güven endeksi Kasım ayında 91,6 seviyesine yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.