Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisse ve Dolar Taşımanın Avantajı Bitiyor mu?

Türkiye’de enflasyon karşısında ceplerini korumaya çalışan yatırımcılar, gelecek dönemde hangi araçların ne kadar kazandıracağını merak ediyor. Sorulara yanıt geldi.
Hisse ve Dolar Taşımanın Avantajı Bitiyor mu?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de vatandaşlar, gelirlerini enflasyona karşı korumak için çıkar yol arıyor. Borsa İstanbul’da yatırımcısı sayısı her geçen gün artarken endeksin beklenen yükseliş yapamaması, özellikle küçük yatırımcının kafasının karışmasına neden oldu. Borsa İstanbul’un 2022’de güçlü bir ralli yapması, milyonlarca vatandaşın ilgisinin borsaya kaymasını sağlamıştı.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 3 Kasım’da 8562 puan ile ulaştığı rekor seviyenin altında kalmaya devam ediyor. Günlerdir psikolojik seviye olan 8000 puan çevresinde konumlanan BIST 100 endeksi, 30 Kasım saat 17.20 itibarıyla yüzde 0,7 düşüşle 7950 puana geriledi.

“Kara Kara Düşündürüyor”

Dünya Gazetesi yazarı Ufuk Korcan, 30 Kasım’da kaleme aldığı yazıda dolar ve borsa için yorumlarını paylaştı. Politika faizindeki yaşanan artışlara dikkat çeken Korcan, mevduat faizlerinin yüzde 50 seviyesine ulaştığını belirtti. Risksiz elde edilebilen bu oranların hem döviz hem de hisse senedi yatırımcısını kara kara düşündürdüğünü paylaştı.

Dolarda 2024 yıl sonu beklentilerinin yüzde 50 artışın altında olduğunu aktardı ve hisse yatırımcısının mevduatı yenmesi için her ay yüzde 4’ün üzerinde kazanması gerektiğini ifade etti.

“Kurallar Değişti”

Merkez Bankasının faiz artırımları ve sadeleşme adımlarının ardından bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı Türk lirası vadeli mevduat ürününün yeniden ilgi görmeye başladığını bildirdi. Korcan, faiz artırımları sonrasında mevduat faizlerinin yüzde 50 civarına ulaştığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bu oranların risk almak istemeyen yatırımcılar için cazip olduğunu, döviz karşısında parasını korumak isteyenlere sunulan ve çıkış stratejisi ile hayata geçirilen kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında da çözülme sürdüğünü belirtti.

30 Kasım’da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 24 Kasım haftası itibarıyla KKM hesabının 2 trilyon 738 milyar 680 milyon liraya gerilediğini açıklamıştı.

TCMB, 23 Kasım’da politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltmişti.

Dolar Kuru Beklentileri

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın geçtiğimiz günlerde KKM’nin cazip olduğu dönemin bittiğini söylediğini hatırlatan Ufuk Korcan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin 2024 yılı için dolar kuru beklentisinin 40 TL olduğunu paylaştı.

Dolar kuru için tahminlerin ortalamasının 40 TL olarak kabul edildiğini, bunun mevcut seviyelerden yaklaşık yüzde 38’lik bir artış anlamına geldiğini ifade etti.

Dolar/TL, 30 Kasım 17.20 itibarıyla yüzde 0,2 düşüşle 28,86 seviyesinde işlem görüyor. Zürih merkezli İsviçre bankası UBS, Türk lirasının dolar karşısında 2024 sonunda 39, 2025 sonunda 48 seviyesinde olacağını duyurmuştu.

Borsa İstanbul’da Durum Ne?

Korcan, dolar kurunun beklendiği gibi bir performans sergilediği durumda Türk lirası mevduattan elde edilecek getirinin kur artışının üzerinde olacağını belirtti. Bu çerçevede Türk lirasının en azından gelecek 1 yıl boyunca daha cazip olacağını, benzer yaklaşımın hisse senetleri açısından da yapılabileceğini aktardı.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin 12 ay sonra 12 bin puanın altına kalması durumunda parasını Türk lirası mevduatta değerlendirenlerin daha fazla kazanç sağlayacağını kaydetti.

Diğer taraftan hisse senedi alan ve hissenin fiyatı artmayan ya da azalmayan yatırımcı için de geçirilen zamanın eksi olarak yazılacağını vurgulayan Ufuk Korcan, hisse senedi yatırımcısının mevduatı tercih etmeyip hissede kalması için aylık en az yüzde 4 getiri sağlaması gerektiğini paylaştı.

Gelinen noktada hem döviz hem de hisse senedi yatırımcısı için kazanç elde etmenin kolay olmadığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.