Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hisarcıklıoğlu: Kamu Bankalarının Kredi İştahı Hareketlendi

TOBB Başkanı, hem bankalara hem de tarım ve hayvancılığa yönelik dikkat çeken ifadelerde bulundu. İşte detaylar...
Hisarcıklıoğlu: Kamu Bankalarının Kredi İştahı Hareketlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Soğuk Hava Deposu açılışında kamu bankalarına yönelik açıklamada bulundu.

Hisarcıklıoğlu, 25 Haziran itibariyle kredi kullanımında çıkarılan zorlukların ortadan kalkmaya başladığını ve özel bankaların faiz limitlerini yükseltmesiyle ilgili rahatsızlığın devam ettiğini vurguladı. Kamu bankalarının reel sektöre yönelik kredi iştahında hareketlenme başladığına değindi.

Kamu Bankalarında Rahatlama Başladı

TOBB Başkanı, üç gün önce kamu banka temsilcileriyle gerçekleştirdiği Finans Erişim İstişare Toplantısı’na atıfta bulundu. Toplantıdan itibaren kamu bankalarında bir rahatlama başladığı bu konuda kendisine dönüşler olduğunu söyledi.

Vatandaşın bankaların kredi kullanımında çıkarttığı zorlukların normalleşmeye başladığını söylediğini belirtti. Özel bankalar ile sorunların olduğunu ve faiz limitlerinin yüksek olmasının rahatsız ettiğini vurguladı.

Kendi Halkını ve Dünyayı Doyuran Ülke Lider Olacak

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde gerçekleştirdiği açılışta aynı zamanda tarım ve hayvancılığın öneminin altını çizdi.

Dünyanın en stratejik ve en çok kazandıracak sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, yıllarıdır bu konuda vurgu yaptıklarını ve Rusya-Ukrayna savaşından sonra dünyanın bunu yeni anladığını aktardı.

2004 yılında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye’nin artık tarım ve hayvancılık sektöründen çıkmasını istediğini hatırlattı.

Hisarcıklıoğlu son 10 yılda tarım ve hayvancılık ürünlerinin fiyatlarının altından, doğal gazdan ve petrolden daha fazla arttığını paylaştı. Bu sektörden vazgeçilmemesi gerektiğini belirtirken,  gelecekte kendi halkını doyuran ve dünyayı doyurmaya yardımcı olan ülkelerin dünya lideri olacağını sözlerine ekledi.

Başkan ifadelerinin hemen öncesinde yine tarıma yönelik söylemlerde bulunarak fındık ürünü için toprakta yetişen altın benzetmesini yaptı.

Hisarcıklıoğlu, birkaç gün önce bankalara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.. Bankaların iş dünyasına destek olması gerektiğini vurgulayarak bankaların sıkıntılı süreçte daha yapıcı davranmalarını istedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu