Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisarcıklıoğlu: Finansmana Erişim ile İlgili Şikayetler Artıyor

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ekonomik büyüme için gerekli olan koşulları ve artan şikayetleri dile getirdi. İşte detaylar,
Hisarcıklıoğlu: Finansmana Erişim ile İlgili Şikayetler Artıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, Finans Erişim İstişare Toplantısı’nda konuştu. Ekonominin genel nabzını ve firmaların finansmana erişimde yaşadığı zorlukları paylaştı.

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı, Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda başladı. Toplantıya Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih de katıldı.

Hisarcıklıoğlu, mevcut süreçteki ekonomik baskıları göz önünde bulundurarak herkesin fedakarca çalışması ve buna göre hareket etmesi gereken bir dönemde olduklarını ifade etti.

Bankalara sitemini sıklıkla dile getiren Başkan, bankaların işin feda kısmını reel sektöre, kâr kısmını kendilerine ayırmadan, bu bilince uygun olarak davranmaları gerektiğini aktardı.

“Finansman Erişimi ile İlgili Şikayetler Artıyor”

Başkan, ekonomik büyümenin devamlılığının sağlanabilmesi için firmaların uygun şartlarda finansmana ulaşabilmesi gerektiğini ortaya koydu. Son dönemde bu durumun daha da zorlaştığını, her yıl il ve ilçelerden bu yönde gelen şikayetlerin arttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
“En Büyük Sıkıntıyı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Yaşıyor”

En büyük sıkıntıyı, finansa en çok duyarlı olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığını paylaştı.

Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin yetersiz kaldığının ve kullanımda sıkıntılar yaşandığının altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) 20. Olağan Genel Kurulu’na katılarak sanayi üretimi ve ihracat hakkında bilgiler vermişti.

Pandemiye rağmen üretimin ve ihracatın arttığını belirten Başkan, yine finansmana erişimdeki zorluğu vurgulayarak kredi faizlerinin yükseldiğini ve kredi limitlerinin yetersiz kaldığını söylemişti.

“Kredi İhtiyacı Geçmişe Göre Daha Çok Arttı”

Hisarcıklıoğlu, özellikle yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışlarından dolayı yatırım ve işletme sermayesi için firmaların kredi ihtiyacının, geçmiş dönemlere göre daha çok arttığına dikkat çekti.

Firmaların bankalardan talep ettiği krediyi alamadıklarını, alabilenlerin ise yüksek faiz oranlarıyla karşılaştığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı enflasyon istatistiklerini duyurmuştu. Verilere göre yıllık enflasyon 0,98 puan artarak yüzde 79,60 olarak paylaşılmıştı. Oranın artmasında en belirgin katkı, temel mal ve hizmet gruplarından gelmişti.

Başkan, işletme sermayesi kredilerinin, özellikle KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale geldiğine değindi.

Ekonomik baskıların neticesinde, bankaların fonlama maliyetlerini dikkate alıp reel sektöre uygun koşullarla kredi sağlaması gerektiğini söyledi. Bunun sonucunda, reel sektörün her türlü olumsuz koşulları en az hasarla atlatarak, yatırıma, üretime, ihracata, istihdama azami katkı yapabileceğini ortaya koydu.

Özellikle Kovid-19 salgını sürecinde, kamu bankalarının reel sektör açısından önemini ve değerini gördüklerini vurguladı. 3 kamu bankasının da en sıkıntılı dönemlerde firmaların yanında durduğunu, ayakta kalmaları için destek verdiğini dile getirdi ve diğer bankalardan da aynı tavrı beklediklerini aktardı.

Hisarcıklıoğlu, “Bugünkü toplantımızın birbirimizi karşılıklı olarak daha iyi anlamak açısından önemli bir fırsat olmasını, özellikle de kredilere erişimde yaşanan sıkıntıların azaltılmasına katkı sağlamasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.