Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisarcıklıoğlu: Finansmana Ulaşmakta Zorluk Yaşıyoruz

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ihracat, sanayi üretimi, sektördeki krizler ve projeler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar,
Hisarcıklıoğlu: Finansmana Ulaşmakta Zorluk Yaşıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri üst Kuruluşu (OSBÜK) 20. Olağan Genel Kurulu’na katılarak sanayi üretimi ve ihracat hakkında bilgiler verdi.

“Pandemi’ye Rağmen Üretim ve İhracat Arttı”

Kurulun açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, pandemi sürecine ve diğer tüm sıkıntılara rağmen sanayi üretimini ve ihracatını arttırdıklarını ifade etti.

Türkiye’nin bu zorlu süreci atlatabilen çok az sayıda ülkeden biri olduğunu hatırlatarak, ekonominin tüm zorluklara rağmen diğer ülkelere göre daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH), piyasa beklentisinin üzerinde seyrederek 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,3 oranında büyümüştü.

İhracatın, sanayi üretiminin ve istihdamın salgın öncesindeki seviyelerin üzerine çıktığını ifade eden başkan, Türkiye ekonomisini etkileyen faktörlere dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Zorlu dönem olarak adlandırdığı süreçteki faktörleri enflasyon, üretim maliyetlerindeki artış, yükselen hammadde ve enerji fiyatlarındaki artış, Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, kovid-19 vaka sayılarının artması ve dünya genelindeki faizlerin artmaya başlaması olarak sıraladı.

Hisarcıklıoğlu firmaların uygun koşullarda finansmana erişebilmesinin Türkiye için kritik öneme sahip olduğunu söyledi. İhracatta, sanayi üretiminde ve istihdam konusunda salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkıldığını aktardı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı enflasyon oranını paylaşmıştı. Verilere göre yıllık enflasyon 0,98 puan artarak yüzde 79,60 olarak açıklanmıştı. Enflasyonun artmasında en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından gelmişti.

“Finansmana Ulaşmakta Zorluk Yaşanıyor”

Hisarcıklıoğlu, finansmana ulaşımda zorluklar yaşandığını, kredi faizlerinin yükseldiğini ve kredi limitlerinin yetersiz kaldığını hatırlattı. Uzun vadeli sabit faizli kredi bulmanın her geçen gün zorlaştığını, enflasyon ve maliyetlerdeki artışlardan dolayı da kredi ihtiyacının arttığının farkında olduklarını belirtti. Merkez Bankası reeskont kredisi kullanımlarının azaldığına dair şikayetler aldıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı ile bir araya geldiklerini ve bankalardan destek istediklerini hatırlatarak, “Bankalarımızdan da fonlama maliyetlerini dikkate alarak, reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamalarını ve yapıcı hareket etmelerini beklediğimizi ilettik” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen toplantıya TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da katılım sağlamıştı. Hisarcıklıoğlu toplantıda işletme sermayesi kredilerindeki ihtiyacın arttığını, bazı bankaların kredi vermeyi durdurduğunu dile getirmişti. Toplantıda konuşma yapan Kavcıoğlu “ Kredilerde rekor artış oldu.” ifadelerini kullanarak yılın ilk yarısında sağlanan kredilerin geçen yılın tamamının iki katına ulaştığını aktarmıştı.

Ayrıca Hisarcıklıoğlu, Rize İş Dünyası Buluşması ve Rize’nin Yıldızları vergi ödül töreninde konuşarak bankalara çağrı yapmıştı ve sıkıntılı süreçte yapıcı davranmalarını istemişti.

“Yeşil Dönüşüm Kamu Desteği Olmadan Gerçekleşemez”

TOBB Başkanı, yeşil dönüşümün hem fırsat hem de risk içerdiğini ve bunun yeni bir gümrük birliği süreci anlamına geldiğini belirtti. Yeşil dönüşüme en az hasarla, en verimli şekilde adapte olunabilmesi için çabalarının devam ettiğini söyleyerek “Bu tür bir dönüşümün, kamunun desteği olmadan gerçekleşmeyeceğinin farkındayız” ifadelerinde bulundu.

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili teşviklerin getirilmesi gerektiğinden ve yeşil mutabakat sürecinde, karbon ayak izi ölçümü yapacak bir sistem kurmak için çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

TOBB’un dijital dönüşüm sürecinde sanayicilere destek olduğunu dile getirerek “KOBİ projemizle, afetlere hazırlık eğitimlerine başlıyor, sizleri afetlere karşı hazırlıklı hale getirmek için çalışıyoruz. TOBB CERN İrtibat Ofisimizle sizlerin, CERN, Akkuyu Nükleer Santrali ve Vodafone gibi büyük firmaların, tedarikçisi olmanızı sağlıyoruz. TOBB olarak verdiğimiz kapasite raporu ve yerli malı belgesiyle, sizi TOBB Sanayi Veri Tabanına dahil ediyor ve Tedarikçi Geliştirme Programlarımıza katılmanızı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TOBB UYUM ile OSBÜK arasında bir işbirliği protokolü imzalanacağını belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelinde işçi-işveren anlaşmazlıkları ve ticari uyuşmazlıkların, hızlı bir şekilde giderilmesi için takipte olduklarını bildirdi.

Türkiye’deki OSB’lerin dünyada örnek model olarak benimsendiğini, her şehir için dinamo haline geldiğini ve yatırım cazibesini artırdığını vurguladı.

Memiş Kütükçü’nün OSBÜK Başkanlığı için gayet iyimser konuşarak “Onunla birlikte sanayimizin önünü açan pek çok düzenlemeyi gündeme getirdik. Sanayimiz üzerindeki emlak vergisi, elektrikteki TRT payı gibi birçok yükün kalkmasını sağladık.” ifadelerini kullandı.

Son olarak sanayi için en büyük maliyet kalemlerinden biri olan enerjinin temini için OSB’lerde GES kurulmasını sağlayacak düzenlemenin çıkarılması hususunda Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’den destek istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.