Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski RBI Başkanı: Hindistan Gençleri İstihdam Etmek için Önemli Reformlar Yapmalı

Eski RBI Başkanı Raghuram Rajan, Hindistan’ın zayıf büyümeyi canlandırmak ve daha fazla genci istihdam etmek için önemli reformlara ihtiyacı olduğunu savundu.
Eski RBI Başkanı: Hindistan Gençleri İstihdam Etmek için Önemli Reformlar Yapmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önceki Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, ülkenin ekonomik büyümeyi canlandırmak ve daha fazla genç iş arayanı istihdam etmek için önemli reformlar yapması gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın ekonomik üretimindeki büyüme Eylül ayında sona eren üç ayda yüzde 45’e gerileyerek altı yıl içindeki en yavaş büyüme hızını kaydetmişti. Mevcut duruma işaret eden Raghuram Rajan, ekonominin yavaşça toparlanabileceğine dair sinyallerin olduğunu ancak yüzde 5 civarındaki büyüme seviyesinin Hindistan için yetersiz olduğunu dile getirdi.

Aralık ayında yaptığı bir açıklamada da Modi hükümetinin büyümeyi artırmak için orta sınıfın vergisini düşürmemesi gerektiğini savunan Rajan, bugün CNBC’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“İş gücüne giren çok sayıda genç var. Onlar için iş sağlamamız gerekiyor ve büyümenin büyük kısmı iş odaklı olsa bile yüzde 5 basitçe bunu kesmiyor.”

Hindistan Cazip Yatırım Kendini Canlandırmalı Hindistan’ın sanayi üretimi Kasım ayında büyüyerek beklentileri aştı. Fabrika faaliyet verileri, oto satışları ve banka kredisi gibi diğer göstergelerle birlikte bazı uzmanlar, büyümenin muhtemelen 2019’un son üç ayında kıvrılmaya başladığını söyledi.

Yine de ülkenin karşılaştığı bir dizi zorluk nedeniyle son çeyreklerde Hindistan’ın büyümesi büyükçe bir istihdamın yaratılmasını sağlamadı. Rajan, Hindistan’ın önemli ölçüde daha fazla büyümeye ihtiyaç duyduğunu bunun da önemli reformlar anlamına geldiğini vurgulayarak son 15 yıl civarındaki sorunun reform ivmesinin önemli ölçüde yavaşlaması olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner
Güney Asya’nın en büyük ekonomisinin, özellikle tedarik zincirlerini Vietnam gibi ülkelere kaydıran şirketler için cazip bir yer haline gelmesi için kendini canlandırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rajan Hindistan Ekonomi Canlandırmak için Reform YapmalıHindistan’ın yakında sunulacak olan ülkenin bütçesi hakkında Rajan, mali harcamaların talepte anında artış sağlayabileceği yerler olduğunu kaydetti.

Örnek olarak da son birkaç yıldır sonuç vermeyen bazı kırsal bölgeleri, oralarda daha fazla yol inşa etmeyi, daha fazla transfer yapmayı, ulusal kırsal istihdam garanti planındaki harcamaları artırmayı gösterdi. Bütçe paketinin Hindistan’ın uzun vadeli sürdürülebilir büyümesini canlandırmak için ihtiyaç duyduğu yapısal reformları vurgulamasını umduğunu da aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.