Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haziran’ın Zam Şampiyonu Limon Oldu

İstanbul'da enflasyon yüzde 82'yi görürken Haziran ayının zam şampiyonu limon oldu. Detaylar haberde...
Haziran’ın Zam Şampiyonu Limon Oldu
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dün Haziran’a yönelik enflasyon rakamlarını açıkladı. Mayıs ayında yüzde 82,20 seviyesinde yer alan enflasyon, Haziran ayında yüzde 82,14 seviyesinde yer aldı. Bugün İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünlerin değişim oranı açıklandı.

Buna göre İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 112’sinin perakende fiyatı arttı. 26 ürünün fiyatı düştü. 104 ürünün fiyatı değişmedi.

Zam Şampiyonu Limon Oldu

Söz konusu dönemde yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan limon yüzde 56,64 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Böylece Haziran ayının zam şampiyonu limon oldu.

Limonun yanında mektup gönderim ücretinde yüzde 45’lik, şehirlerarası otobüs bilet ücretinde yüzde 27,66’lık artış oldu.

Sivri biberin fiyatı yüzde 22,30, çikolata fiyatında yüzde 20,25, konut harcamaları grubunda ise yüzde 20,05’lik artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında en fazla artış köprü ücretlerinde gerçekleşmişti.

Artışların aksine fiyatı gerileyen ürünlerden biri yüzde 20,84 ile taze fasulye oldu. Fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan olan erik fiyatında yüzde 13,71’lik azalış oldu. Kabakta yüzde 11,60’lık, kirazda yüzde 9,73’lük azalış gerçekleşti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.