Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haziran’da Açlık Sınırı Yükseldi, Yoksulluk Derinleşti!

TÜRK-İŞ'in bugün açıkladığı Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporu, Türkiye'nin ekonomik gündemine bomba gibi düştü. Detaylar haberde;
Haziran’da Açlık Sınırı Yükseldi, Yoksulluk Derinleşti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) bugün Haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı raporunu paylaştı. Asgari ücrete yılın 2’nci yarısında zam yapılmayacağına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ederken Haziran’da açılık sınırı 18 bin 978,77 liraya dayandı.

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 64,86 oranında kaydedilirken asgari ücret 17 bin 2 liraydı. Bugün asgari ücret sabit kalmasına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs’ta enflasyonun yıllık bazda yüzde 75,45 seviyesinde gerçekleştiğini açıklamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bugün asgari ücretin düşük olmadığını savunmasının ardından açıklanan TÜRK-İŞ raporu dikkatleri üzerine çekti.

TÜRK-İŞ raporuna göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcama tutarı olan açlık sınır Haziran’da 18 bin 978,77 liraya yükseldi.

Söz konusu kriterlerde bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 61 bin 820,10 lira oldu.

GCM Yatırım Banner

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise Haziran ayında 24 bin 614,20 liraya yükseldi.

Rapora göre Türkiye’de gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 3 bin 930 lira ve bir önceki yılın aynı ayına göreyse 8 bin 605 lira arttı.

Tüm temel harcamalar için yapılması gereken harcama tutarı sadece son altı ayda 12 bin 800 lira artış gösterdi.

TÜRK-İŞ asgari ücretin bir işçinin bile geçimini sağlayamadığına dikkat çekerken, bir ailenin sadece gıda harcamasını karşılayabilmesinin mümkün görünmediğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın