Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haziran Enflasyonu Sonrası Temmuz Kiralarında Zam Oranı Belli Oldu

TÜİK’in bugün açıkladığı Haziran ayı enflasyonu sonrası Temmuz ayında belirlenecek kira zamları netleşti. Detaylar haberde…
Haziran Enflasyonu Sonrası Temmuz Kiralarında Zam Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Temmuz ayının kira artış oranı, bugün Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı resmi enflasyon verisiyle netleşti. Konut kiralarına 2 Temmuz 2024 yılına kadar en fazla yüzde 25 zam yapılacak ancak iş yerleri için tavan zam sınırı olmadığı için bugünkü veriler iş yeri sahiplerini yakından ilgilendirdi.

TÜİK’in Haziran ayı enflasyonunu yüzde 38,21 olarak açıklamasıyla birlikte bu ay iş yerlerine yapılacak en yüksek zam oranı yüzde 59,95 oldu.

Beklentilerin altında kalan Haziran ayı enflasyonundan önceki veriler de düşüşü devam ettirmişti.

Geçen ay açıklanan Mayıs enflasyonuyla birlikte iş yeri kiraları için tavan zam oranı yüzde 63,72 olarak hesaplanmıştı.


Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 12 aylık ortalamasının alınarak hesaplandığı kira zamlarında bu yıl zirve oran yüzde 72,45 ile Ocak ayında kaydedilmişti.

Zirveden dönüş Şubat’ta yüzde 71,83, Mart’ta yüzde 70,20 ve Nisan’da yüzde 67,20 olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi yönetiminin getirdiği yasak nedeniyle geçen yıldan beri konut kiralarında tavan zam oranı yüzde 25 olarak kalmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın