Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yerleri için Kira Zam Oranı Netleşti

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla Mayıs ayına ilişkin iş yerlerine yapılacak kira zammı netleşti. TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan zam oranı haberde;
İş Yerleri için Kira Zam Oranı Netleşti
HABER GİRİŞ

Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hanelerden Mayıs ayı doğal gaz faturalarının ödemelerini almamıştı. Enflasyon rakamına büyük bir etkisi olan enerji kaleminden doğal gazın faturalarda sıfır olarak hesaplanmasıyla tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 39,59 artış bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sabah yayımlanan raporda Mayıs ayı enflasyonunun aylık bazda yüzde 0,04, Aralık ayına göre yüzde 15,26, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 63,72 arttığına işaret edildi.

Mayıs ayı TÜFE rakamlarının açıklanmasıyla 12 aylık ortalamasına göre hesaplanan kira zam oranı ise yüzde 63,72 olarak kaydedildi.

Enflasyon Oranı, Ocak’tan Bu Yana Geriliyor

Enflasyon rakamlarının 12 aylık ortalaması Ocak’ta 72,45 ile zirveyi görmüştü. Ocak ayındaki zirvesinin ardından düşüş eğilimine giren oran Şubat’ta 71,83’e, Mart’ta 70,20’ye, Nisan’da ise 67,20’ye gerilemişti.

TÜİK tarafından açıklanan bugünkü orana göre iş yeri kiraları için bu ay tavan zam oranı yüzde 63,72 olarak uygulanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Geçmiş yıllarda konut ve iş yeri kira zamları 12 aylık TÜFE ortalaması ile hesaplanıyordu. Kiralardaki yüksek fiyat artışları sebebiyle geçen yıl Haziran ayında yüzde 25 tavan uygulaması getirilmişti.

2022 yılında hayata geçirilerek 1 yıllığına uygulanacağı belirtilmişti. Söz konusu uygulama Temmuz’da sona erecekti ancak tavan uygulamasının devam edeceği bildirilmişti

Fahiş artış konusunda yeni çalışmalar yapıldığı söylenerek, fahiş kira artışı yapanlara hapis ve para cezası gibi yaptırımların uygulanabileceği açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.