Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı Memur ve Emekli Maaşlarını Açıkladı

Memur ve emekli maaşlarındaki zam oranının artmasıyla birlikte rakamlar değişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, güncel maaş bilgisini paylaştı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Memur ve Emekli Maaşlarını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Memur ve emekli maaşlarına Salı günü yapılan yüzde 25 oranındaki zam kararından bir gün sonra bir zam haberi daha geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı konuşmada zam oranının yüzde 30’a çıkarıldığını açıkladı.

Zam oranındaki artışın ardından güncellenen memur ve emekli maaşlarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Bakanlık açıklamasında, en düşük memur ve memur emeklisi maaşları paylaşıldı.

Yüzde 30’luk zam oranıyla birlikte en düşük memur maaşının 9 bin 105 TL’den, 11 bin 848 TL’ye çıkarıldığı bildirildi.

6 bin 78 TL olan en düşük memur emekli maaşının ise 7 bin 901 TL olarak güncellendiği aktarıldı.

En düşük memur ve memur emeklisi aylıklarının yanı sıra kamu görevlileri için yeni yılın ilk ayı itibarıyla geçerli olan net maaş miktarları da açıklandı.

GCM Yatırım Banner
2023 Memur ve Emekli Maaşları
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Yüzde 30 Zam Olmasaydı Yüzde 15,40 ila Yüzde 16,48 Artışa Gidilecekti

“Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmesi” kapsamında yapılan maaş değişikliklerinde enflasyon oranının baz alındığı belirtildi.

Yeni yılda enflasyon oranına göre kamu görevlileri ile memur emeklilerinin maaşlarında yüzde 8,48 artış yapma kararı alındığı açıklandı.

Enflasyon payıyla birlikte yeni yılın ilk ayından itibaren geçerli olacak şekilde, ücretlerde toplamda yüzde 16,48 oranında artışa gidilmesinin planlandığı söylendi.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların aylıklarında ise bu oranın yüzde 15,40 olarak belirlendiği aktarıldı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, “Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandığı üzere bu oranlar yüzde 30 olarak uygulanacaktır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 9 bin 105 TL’den 11 bin 848 TL’ye, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 TL’den 7 bin 901 TL’ye yükselmiştir” ifadesi yer aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın