Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurdu: Memur ve Emeklinin Maaşı Tekrar Artırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün 2023 seçimlerinde destek isteyerek, “Start değil bu, finish... Bunu başaracağız.” ifadelerini kullandı. Açıklamanın detayları haberde;
Erdoğan Duyurdu: Memur ve Emeklinin Maaşı Tekrar Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Erdoğan, yeni müjdelerin kamuoyuyla paylaşılmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin kalkınması için yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla ülkenin büyümesine katkı sağlanacağını bildirdi. 20 yılda yapılanları bir girizgah olarak nitelendirdi.

Erdoğan, “Gençlerimize Türkiye yüzyılı hedeflerine emin adımlarla yürüyebilecekleri bir ülke bırakma peşindeyiz.” diyerek başta gençler olmak üzere tüm milletten 2023 yılında son defa ve daha güçlü destek istedi.

Son defa ifadesinin yanlış anlaşıldığını da belirten Erdoğan, bu ifadeyi seçimle ilgili kullandığını kaydetti. Bu seçime yönelik bütün gayretin ortaya koyulacağını da ekledi.

“Start değil bu, finish… Bunu başaracağız.” ifadelerini kullanan Erdoğan, Türkiye Yüzyılı’nın inşasının milletle birlikte gerçekleştirileceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Memur ve Emeklinin Zam Oranı Artırıldı

Erdoğan, “Memurlarımızın ve tüm emeklilerimizin 2023’ün ilk yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 30 olarak uygulanacaktır. Yeni memur ve emekli maaş oranımız çalışanlarımıza, emeklilerimize, milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Memur ve emekli maaşlarındaki zam oranlarında değişikliğine gidildiğini müjdeleyen Erdoğan, böylelikle en düşük emekli maaşının 4 bin 375 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Bu zammın yılın ilk 6 ayına ait olduğunu ve yılın ikinci yılında toplu sözleşme ve enflasyon farkının baz alınarak yeni artış yapılacağını ekledi.

Karadeniz Gazının İlk Fazı Mart Sonunda Devrede

Karadeniz’deki doğal gaz rezervi değerinin 1 trilyon doları bulan 710 milyar metreküpe yükseldiğini belirterek, enerjide Karadeniz gazının ilk fazının Mart sonunda devreye alınacağına dikkat çekti. Nükleer güç santralinin ilk ünitesinde elektrik üretimine de başlanacağını paylaştı.

Asgari Ücret Desteği 400 Lira Oldu

Aralık’ta açıklanan yeni asgari ücret rakamını işaret eden Erdoğan, küçük işletmelerdeki yükü hafifletmek adına asgari ücret desteğini geçen seneki 250 liradan  400 liraya yükseltildiğinin altını çizdi.

Orman köylerde yaşayan 7 milyon vatandaşın olduğunun bilgisini veren Erdoğan, “Orman köylülerimize müjde vermek istiyorum.” ifadelerini kullandı. Orman köylülerin gelirlerinin artırılacağı ve refah seviyesinin yükseltileceği yeni bir destek projesinin hazırlandığını açıkladı.

ORKÖY Ödemeleri Bu Yıl 1,2 Milyar Liraya Çıktı

Geçen yıl 530 milyon lira olarak gerçekleşen, yüzde 20’si hibe olarak verilen Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) ödemeleri için bu yıl 1,2 milyar liranın tahsis edildiğini vurguladı. Kuraklığın engellenmesi için yeni bir projenin başlatılacağını belirtti.

Erdoğan konuşmasında, tarım ürünlerindeki fiyat dengesini sağlamak için daha etkin mekanizmaların kurulacağını bildirdi. Ayrıca et fiyatlarını dengede tutacak projelere ağırlık verileceğine dikkat çekti.

Seçim tarihine ilişkin gelen soruya da yanıt veren Erdoğan, “Sular durulmadan olmaz. Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir. Çünkü biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz.” diyerek görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın