Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Emekli ve Memur Maaşları için Zam Oranını Açıkladı

Beklenen haber geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yılda emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranını açıkladı.
Erdoğan Emekli ve Memur Maaşları için Zam Oranını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sözleşmeliye Kadro Şöleni isimli programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi. Emekli ve memur maaşlarına yeni yılda yapılacak zam oranını açıkladı.

Erdoğan, bugün açıklanan Aralık ayı enflasyonunun orta vadeli program kapsamında beklenen sene sonu enflasyon oranının da altında geldiğine dikkat çekti.

2022 yılını düşüşle kapatan enflasyonun 2023 yılında da aynı seyri sürdüreceği sözünü vererek, “Önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini hep birlikte göreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Hedefimiz, bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp önümüzdeki yıldan itibaren meseleyi ülkemizin gündeminden tümüyle çıkarmaktır” şeklinde ifadede bulundu.

Maaşlara Yapılan Zam Oranı Yüzde 25 Oldu

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında 2022’de memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapıldığını hatırlatan Erdoğan, açıklanan enflasyon rakamına göre maaşlarda iyileştirme yapıldığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayı verilerine göre kamu görevlileri ile emeklilere Ocak ayından itibaren yüzde 16,48 oranında maaş artışı yapılacağını söyledi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise zam oranının yüzde 15,4 olduğunu belirtti. Söz konusu rakamlara ilave yapılacak zam kararını şu sözlerle duyurdu:

“Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.”

4C’den 4B’ye Yükselenlere Kademe ve Derece İlerleme Hakkı Verilecek

Kadroya geçen personellere ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, 4C’den 4B’ye yükselenlerin kademe ve derece ilerleme hakkına da sahip olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“4C’den 4B’ye geçenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, vekil ebe, hemşire, aile sağlığı merkezi çalışanları gibi geniş bir alandaki sözleşmeli personelimizin kadrolarına düzenleme yapıyoruz.”

Sözleşmeden kadroya geçen personellerin de yıllık izin, tazminat, yurt dışı ücret yardımları gibi aynı haklardan yararlanabileceğini ekledi.

“Memur-Sen ile Gelecekte de Omuz Omuza Yol Yürümeye Devam Edeceğiz”

Sözleşmeli personelin kadroya geçiş sürecinde emek veren Memur-Sen’e teşekkürlerini sunan Erdoğan, “Ülkemiz son 20 yılda ideolojik sendikacılık zincirinden kurtulmuştur. Memur-Sen ile gelecekte de omuz omuza yürek yüreğe yol yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Kimsenin hayat tarzına karışmadık. Bize oy versin vermesin vatandaşlarımızın hakkına riayet ettik” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.