Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakanı Yellen: Kripto Geleneksel Finans ile Uyuşmalı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu akşam kripto varlıklarla ilgili konuşacak. Yapacağı konuşmadan alıntılar ortaya çıktı.
Hazine Bakanı Yellen: Kripto Geleneksel Finans ile Uyuşmalı
HABER GİRİŞ

Kripto varlıkların düzenlenmesi ülkeler tarafından uzun zamandır araştırılıyor. ABD’nin de bir süredir bu piyasaya yönelik düzenleme hazırlığı içerisinde olduğu biliniyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu akşam dijital varlık endüstrisine yönelik konuşma gerçekleştirecek. Yellen’in konuşması öncesi bazı alıntılar ortaya çıktı. Alıntılara göre Yellen, kripto endüstrisini geleneksel ABD finansal sistemiyle aynı seviyeye getirmek ve aynı kuralları uygulamak istiyor.

Yellen, kripto endüstrisindeki en yeni yenilikler de dahil olmak üzere finansın, varlıkların bir bilançoda mı yoksa dağıtılmış bir defterde mi saklandığına bakılmaksızın insanları dolandırıcılık ve yanıltıcı beyanlardan koruyan tutarlı, teknolojiden bağımsız kurallara tabi olması gerektiğini belirtecek.

‘Dijital Varlıklar Finansal Düzenlemelere Göre Ayarlanmalı’

Yellen, dijital varlıkların yeni olsa da, sundukları sorunların yeni olmadığını ve yeni teknolojilerin sunulduğunda, finansal düzenlemelerin buna göre ayarlanması gerektiğini düşünüyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen ay imzaladığı geniş kapsamlı bir yürütme emri ile birlikte, kriptoya yönelik düzenleme ilgisi artıyor. Hazine yetkililerinin konuşmayı ön izlemesine göre bu emir, Yellen’ın konuşmasının ana hatlarını oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

Milletvekilleri, kripto para birimi yeniliklerini teşvik etmek için yasal çalışmalar başlatmış olsa da, Yellen, düzenleyicilerin bu hedefleri desteklemek için kullanabilecekleri yetkileri olduğunu ve Hazinenin bu çabaları desteklediğini savunacak.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, kripto ticareti konusunda yetkilerini belirleme konusunda aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bunun yanında ABD bankacılık düzenleyicilerinin, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi aracılığıyla düzenlemelerde söz sahibi olması bekleniyor.

Hazine yetkilileri, endüstrinin hızlı büyümesi ile beraber, düzenlemenin bir engel değil, kriptonun gelişimi için kritik öneme sahip olacağını belirtiyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital varlıklar hakkındaki konuşmasını bugün saat 17.30’da gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.