Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Dijital Euro’daki Potansiyel Sorunları Araştırıyor

Avrupa Komisyonu, merkez bankası dijital para birimi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Detaylar haberde...
Avrupa Birliği Dijital Euro’daki Potansiyel Sorunları Araştırıyor
Yorum

Kripto paralar her geçen gün yaygınlaşmaya devam ederken, ülkeler kendi dijital para birimlerine yönelik çalışmalarına hız veriyor. AB’nin bir süredir dijital euro üzerinde araştırmalar yaptığı biliniyor.

Avrupa komisyonu tarafından paylaşılan son raporda, dijital bir euronun mahremiyet ve kara para aklamayla mücadele gibi alanlarda geniş kapsamlı yasalara ihtiyaç duyabileceğine yer verdi.

Konuyla ilgili Brüksel mevzuatına yönelik ilk adım, para birimini yeni bir formatta çıkarmak için herhangi bir resmi karar alınmadan önce yapılıyor.

3 Mayıs’a kadar açık olacak istişare, kullanım kolaylığı, bulunabilirlik, ücretler, standartlar ve finansal istikrarı korumak için gereken holdinglerin üst sınırları gibi konular hakkında sorular soruyor.

İstişarede, dijital euronun AB sakinleri, turistler veya ticaret ortakları tarafından kullanılabileceğine yer veriliyor. Belge, gelecek yılın başlarında çıkacak yasa tasarılarının habercisi olabilir.

Gizlilik Başlıca Tartışılan Konu

CBDC üzerinde gizliliğin nasıl sağlanacağı da tartışılan konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan istişarede, gizlilik tartışma konusu olmuştu.

ECB, Eylül 2023’e kadar sürecek bir aşamada planın nasıl çalışabileceğinin ayrıntılarını araştırıyor. AB bünyesindeki maliye bakanları Haziran ayından itibaren, CBDC’lerin finansal istikrar üzerindeki etki ve özel bankaların veya ödeme firmalarının teknolojinin dağıtımındaki rolü gibi daha karmaşık konuları tartışacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%