Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakanı Nebati’den Üretim ve İhracat Vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 21. Forum İstanbul Konferanslarının açılışında yaptığı konuşmada; üretim ve ihracat yapanların sonuna kadar yanlarında olduklarını söyledi.
Hazine Bakanı Nebati’den Üretim ve İhracat Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2023’e Doğru, 2050 Ufku” başlığı altında çevrim içi düzenlenen 21. Forum İstanbul Konferanslarının açılışında konuşma yaptı. 2021 başından itibaren gerçekleşen dengeli büyüme kompozisyonunun, 2022’nin ilk çeyreğinde de devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin üreten, ihraç eden ve istihdam oluşturan bir ülke olduğunu dile getiren Nebati, bu durumun küresel değer zincirindeki konumunu giderek güçlendirdiğini vurguladı.

Dün açıklanan büyüme rakamları sonrası yaptığı değerlendirmede ifade ettiği gibi enerji, ve emtia fiyatlarındaki artışın, tedarik kanallarındaki aksamaların ve nakliye maliyetlerinin artmasının tüm dünyada enflasyonu tetiklediğini söyledi.

Ekonominin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdüğünü belirten Bakan Nebati, “İç talep büyümeye 3,9 puan katkı sağlarken, net dış talep büyümeye 3,5 puan katkı sağladı. Böylece, 2021 yılı başından itibaren gerçekleşen dengeli büyüme kompozisyonumuz, 2022 yılının ilk çeyreğinde de devam etti.” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye’nin son 20 yılda hızla kalkındığını, ihracat ve yüksek katma değer odaklı büyümesini daha da güçlendirmek için tüm paydaşlarla koordinasyon içinde çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yaşanan tüm küresel olumsuzluklara rağmen Türk ekonomisinin her geçen gün büyümeye devam ettiğine dikkat çekti. Politikalarının odağında üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı artırmanın yer aldığını söyleyen Nebati, yeşil dönüşüm konusuna da değindi.

Tarımdan sanayiye, enerjiden çevreye ve finans sektörüne kadar tüm boyutlarıyla yeşil dönüşümü desteklediklerini, bu dönüşümün gerekli kıldığı yatırımları finanse etmek, ülkemizdeki yeşil finansman ekosisteminin uluslararası standartlarla uyumunu artırmak üzere gereken tüm aksiyonları aldıklarını sözlerine ekledi.

“Üreten ve ihraç edenlerin sonuna kadar yanındayız” diyen Nebati, 2023’e adım adım ilerlerken 2050 ve sonrası için vizyonlarını ortaya koyacaklarını ve Türkiye’nin geleceğini hep birlikte inşa edeceklerini, milletin refahı için çalışan kim varsa sonuna kadar yolunu açmaya devam edeceklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın