Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati İlk Çeyrek Büyüme Rakamlarını Yorumladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, TÜİK tarafından açıklanan ekonomik büyüme verileri hakkında konuşarak, pozitif ayrışmaya işaret etti.
Bakan Nebati İlk Çeyrek Büyüme Rakamlarını Yorumladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu saba Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ekonominin 2022 yılının ilk çeyreğinde, yıllık bazda reel olarak yüzde 7,3 büyüdüğünü hatırlatan Nebati, geçen yılın başından itibaren gerçekleşen dengeli büyüme kompozisyonunun, 2022’nin ilk çeyreğinde de devam ettiğini belirtti.

İlk çeyrekte iç talebin büyümeye katkısının yüzde 3,9, net dış talebin ise yüzde 3,5 katkısı olduğunu söyledi.

Üretim kapasitesinin güçlenmesi açısından önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 10,5 oranında artış göstererek, on çeyrektir devam eden artış eğilimini sürdürdüğünü ifade etti.

Bakan Nebati açıklamasında, “Küresel ölçekte vuku bulan olaylar neticesinde girdi maliyetlerindeki artışlar üretimimiz üzerinde risk oluşturmasına rağmen üretimi destekleyen politikalarımız sayesinde diğer ülkelerden pozitif ayrışmaya devam edeceğimizi öngörüyoruz.” sözlerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Hazine Bakanı, dün yaptığı açıklamalarda ilk çeyrekte ülke ekonomisinin yüzde 7 oranında büyüyeceğini öngörmüştü.

Küresel ekonominin zorlu bir dönemden geçtiğini, salgın ve Ukrayna savaşının getirdiği olumsuzluklar ile tedarik zincirinde yaşan sorunlara rağmen büyümeye işaret etti.

Açıklamasında, “Yaşanan bu olumsuz gelişmeler karşısında biz mevcut kaynaklarımızı etkin kullanarak vatandaşlarımızın ve üreticilerin maruz kaldığı fiyat artışlarını ciddi oranda sübvanse ediyor, birçok destekler veriyoruz, vermeye devam ediyoruz.” şeklinde sözlere yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın