Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Büyümede, İstihdamda, İhracatta Oldukça İyi Gidiyoruz

Enflasyonla mücadele vurgusu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye Ekonomik Modeli hakkında da konuştu.
Nebati: Büyümede, İstihdamda, İhracatta Oldukça İyi Gidiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Anadolu 500 Ödül Töreni’ne video konferans ile bağlanarak ekonomi ve yüksek enflasyon hakkında konuştu.

Türkiye’nin 800 milyar doları aşan bir ekonomik büyüklüğe ulaşmasında ödül alan şirketlerin katkısının çok büyük olduğunu, üretimin Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olmasının kendilerini gururlandırdığını belirtti.

Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayan, üreten, ihracat yapan, istihdam oluşturan herkesin önünü açmaya devam ettiklerini ve farklı alanlarda destekler verdiklerini söyledi.

“Şubat ayında duyurduğumuz KGF destekli 60 milyar lira tutarındaki 3 destek programı yanında 100 milyar lirasını ihracatçılarımıza, 50 milyar lirasını da turizmcilerimize tahsis ettiğimiz yeni destek programımız yine bu anlayışımızın eseridir” diyen Nebati, enflasyon sorununa değindi.

Enflasyonla mücadelenin öncelikli olduğunu, fiyat istikrarına büyük önem verdiklerini ve enflasyonla mücadeleye yönelik canla başla çalıştıklarını söyledi. Artan fiyatlara, stokçuluğa, fırsatçılığa izin vermeyeceklerini, enflasyonla mücadele timlerinin sahada görevlerini yaptıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Fiyatları suni olarak şişirenlere tolerans göstermeyeceklerini söyleyen Nebati, “Enflasyonu devlet, millet ve iş dünyamızla iş birliği içinde hep beraber yeneceğiz. Bu çerçevede biz tüm kurumlarımızla, Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar Komitelerimizle 7 gün 24 saat seferber olmuş durumdayız.” ifadesini kullandı.

Kronik Sorunları Çözmek için Türkiye Ekonomi Modelini Tasarladık

Geçmişte kronik sorun haline gelen cari açık gibi sorunları temelden çözmek amacıyla Türkiye Ekonomi Modelini tasarladıklarını bu modelin, makroekonomik istikrarı, finansal istikrarı ve fiyat istikrarını tesis edecek en sağlıklı çözüm olduğunu dile getirdi.

Modelin uygulanmasına yakın zamanda başlanmasına rağmen meyvelerinin şimdiden alınmaya başlandığını, sanayinin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payında önemli bir artış olduğunu belirterek, “Büyümede, istihdamda, ihracatta hamdolsun oldukça iyi gidiyoruz. Tüm kurumlarımızla koordinasyon içinde, gece gündüz demeden ülkemiz için, vatandaşlarımızın refahı için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın