Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hava Yolu Sektöründen Dev Beklenti: 9,8 Milyar Dolar Net Kar

IATA Genel Direktörü Wille Walsh, havacılık sektöründe 9,8 milyar dolar net kar beklentisinin olduğunu açıkladı. İşte sektöre yönelik detaylar;
Hava Yolu Sektöründen Dev Beklenti: 9,8 Milyar Dolar Net Kar
HABER GİRİŞ

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) 79. İstanbul’da düzenlenen Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’nde hava yolu sektöründeki beklentiler paylaşıldı. IEATA Genel Direktörü Willie Walsh, 2023 yılında sektörün net karının 9,8 milyar dolara (yüzde 1,2 net kar marjı) ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Walsh, bu tahminin önceki beklenti olan 4,87 milyar doların iki katından daha fazla olduğunu, sektörün işletme karının 2023 yılında 22,4 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü belirtti.

“4,35 Milyar Kişi”

Mevcut yılda ortalama 4,35 milyar kişinin hava yolunu kullanarak seyahat etmesi, kargo hacminin ise 57,9 milyon ton olması bekleniyor.

2019’da 4,54 milyar kişi uçakla seyahat ederken havacılık sektöründeki ticaret hacmi 61,5 milyon seviyesindeydi.

Tahminlere göre gelirler 2022’ye göre yüzde 9,7 oranında yükselerek 803 milyar dolara ulaşacak. Sektör gelirinin 2019’dan bu yana ilk kez 800 milyar dolar sınırını aşacağı düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

“Büyük Bir Başarı”

Walsh, havacılık sektöründeki mali performansın beklentileri aştığını, Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarını beklenenden daha erken kaldırdığını ifade etti. Jet yakıtı fiyatlarının yüksek olmasına rağmen maliyet tarafında rahatla olduğunu söyledi.

Genel Direktör, sektörün net karlılığa dönüşe geçmesinin yüzde 1,2’lik net kar marjıyla bile olsa büyük bir başarı olarak görüldüğünün altını çizdi. Bu başarının 2020-2022 döneminde havacılık tarihinde kaydedilen 183,33 milyar dolarlık en büyük zararın ardından geldiğini vurguladı.

Ekonomik belirsizliklerin ve bilet fiyatlarının artan yakıt maliyetlerini absorbe etmesine rağmen seyahat konusundaki arzunun düşmediğini paylaştı.

Hava yolu şirketlerinin yolcu başına ortalama 2,25 dolar kazandığı bir tabloda zarar gören bilançoları onarmak ve yatırımcılara sürdürülebilir sermaye getirisi sağmanın, şirketler için zor olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.