Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrolde Düşüş Sürüyor! Ayı Piyasasına Girildi

OPEC ve müttefiklerinin arz kesintisi kararına rağmen petrolde son dönemde gerçekleşen düşüş dikkat çekti. Rakamlar ayı piyasasına işaret ediyor. İşte detaylar;
Ham Petrolde Düşüş Sürüyor! Ayı Piyasasına Girildi

Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü (OPEC+) liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın düşüşleri kontrol altında tutma çabalarını dengelemesi, sağlıklı arz işaretleri ve artan stoklarla ham petrol, ayı piyasasına girdi ve dördüncü haftalık kaybına doğru ilerliyor.

ABD ham petrolünün varil fiyatı 28 Eylül’de 94,6 dolar ile tepe seviyesine ulaşmıştı.

Ham Petrol’de Düşüş Sürüyor! Ayı Piyasasına GirildiKaynak: Paratic Piyasalar

Ham petrol, 95 dolar seviyesinden yaklaşık yüzde 20 oranında gerileyerek 17 Kasım saat 15.00 itibarıyla 73,8 dolara kadar indi. Ham petrolde aylık yüzde 13,8 oranında değer kaybı görüldü.

Ham petrolün uzun süreli düşüş trendi, OPEC ve müttefiklerinin arz kesintilerine rağmen gerçekleşti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Aşağı yönlü hareketlerde İsrail – Filistin arasında gerginliklerin bölge ülkelerine yayılmaması ve petrol arzında ciddi bir kesinti meydana gelmemesi de etkili oldu.

Brent petrol ise 16 Kasım’da yüzde 5 oranında düşük kaydetmişti. Brent petrol 78,7 dolardan işlem görüyor.

JPMorgan’dan Christyan Malek, Kasım’daki OPEC+ toplantısının en olası sonucu olmasa da petrol piyasasının daha derin arz kesintisi olasılığını hafife aldığını söyledi. Daha derin üretim kesintilerinin 2024’ün ilk yarısındaki potansiyel zayıflığın önüne geçmek için yapılabileceğini ifade etti.

Son dönemde jeopolitik açıdan en büyük tehlikelerden biri olarak İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar görülüyordu. Piyasalar Orta Doğu’daki tansiyonun yükselmesi durumunda petrol arzıyla ve ekonomik aktivitelerle ilgili risklere işaret ediyordu. Ancak bölgedeki petrol arzında korkulan bir durum gerçekleşmedi.

Avrupa’da ve ABD’de ekonomik aktivitelerdeki zayıflığın da petrol fiyatlarındaki düşüşte etkili olduğu düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%