Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’a Açılan 3 Davadan İlki Düştü! Hisseler Tavan Yaptı

Halkbank, hakkında açılan davanın düştüğünü duyurdu. Haber ile hisseleri tavan yaptı. Detaylar haberde...
Halkbank’a Açılan 3 Davadan İlki Düştü! Hisseler Tavan Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Halk Bankası A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden ABD’de banka aleyhine açılan Owens davası hakkında açıklamada bulundu.

Banka tarafından yapılan açıklamada söz konusu davanın ABD’de bir grup müşteki tarafından 27 Mart 2020 tarihinde açıldığı hatırlatıldı.

Tazminat talepli birinci hukuk davasının ilk önce ABD Güney New York Bölge Mahkemesi, sonrasında Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi tarafından yargı yeri uygunsuzluğu gerekçesiyle reddedildiği belirtildi. Müştekiler tarafından ABD Yüksek Mahkemesi nezdinde temyiz etmek üzere 30 Ağustos 2023 tarihinde başvuruda bulunulduğu aktarıldı.

Bu bağlamda ABD Yüksek Mahkemesi’nin 5 Ocak 2024 tarihinde temyiz başvurusunu ele aldığı belirtildi. 8 Ocak 2024 tarihinde ise müştekilerin talebinin reddedildiğine yönelik kararın yayımlandığı bildirildi.
27 Mart 2020 tarihinde banka hakkında açıklan Owens davasının nihai olarak düşürüldüğü duyuruldu.

KAP üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Şimdi Kayıt Olun

“Kararın Bankamıza, yatırımcılarımıza, müşterilerimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını dileriz.”

Bunun yanında 26 Temmuz 2023 tarihinde açılan Hughes davası ve 15 Ekim 2019 tarihli ceza davası ile ilgili hukuki süreçlerin devam ettiği bildirildi.

Halkbank Canlı Grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Halkbank’ın borsada işlem gören hisseleri (HALKB) davaya yönelik açıklama ile tavan yaptı. Dün kapanışı 12,54 TL’den yapan hisseler, bugün açılışta yüzde 9,97 yükselerek 13,79 TL’den işlem gördü.

Halkbank’a 27 Mart 2020 tarihinde 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından  ABD’nin çeşitli ülkelere yönelik yaptırım kararlarının ihlalinden dolayı alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın