Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halkbank’tan ABD’de Açılan İkinci Dava için Açıklama Geldi

Amerika’da Halkbank’ın aleyhine açılan ikinci hukuk davasına dair bankadan açıklama geldi. Detaylar haberde…
Halkbank’tan ABD’de Açılan İkinci Dava için Açıklama Geldi
Yorum

ABD’nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle yargı süreci yıllara yayılan Halkbank’ın aleyhine açılan ikinci hukuk davası gündeme geldi. 17 Şubat 2021 tarihli banka aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasının Mayıs ayında banka lehine kararla düşürüldüğü haberinin gelmesinin ardından Halkbank’tan yeni bir açıklama paylaşıldı.

Halkbank’ın bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştığı açıklamada, müştekilerin tazminat taleplerinin reddedildiği haberi verildi.

Açıklamada, “27 Mart 2020 tarihinde 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, ABD’nin çeşitli ülkelere yönelik yaptırım kararlarının ihlalinden dolayı alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle bankamız aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasında, önce 16 Şubat 2021 tarihinde Bölge Mahkemesi nezdinde, ardından 2 Mayıs 2023 tarihinde Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi nezdinde bankamız lehine karar verilerek müştekilerin tazminat talepleri reddedilmiştir” denildi.

ABD’de banka aleyhine açılan ikinci hukuk davası için Halkbank’ın yeni bir dava açtığı şöyle duyuruldu:

“26 Temmuz 2023 tarihinde 151 kişilik farklı bir müşteki grubu tarafından yine ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, çeşitli ülkelerde yaşadıkları birtakım mağduriyetler ile bankamız hakkında 15 Ekim 2019 tarihinde açılmış bulunan mevcut ceza davasındaki sözde iddialar arasında bağlantı kurmaya çalışılarak yeni bir hukuk davası açılmıştır.”

Bankanın açtığı tazminat davasıyla ilgili mahkemeden resmi bir tebligatın henüz gelmediği ve alınan cevaba göre gerekli hukuki adımların atılacağı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu