Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara TCMB’nin Kararlarını Memnuniyetle Karşıladı

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını artırması kararını yorumlayan Prof. Dr. Hakan Kara, atılan adımların isabetli olduğunu belirtti. Detaylar şöyle...
Hakan Kara TCMB’nin Kararlarını Memnuniyetle Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz kararı açıklandı ve Türk lirasındaki likidite fazlasının sterilize edilmesine yönelik adım atıldı. Merkez Bankası beklendiği üzere faiz oranlarını yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

Bu kararı takiben kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8’e çıkarıldı. Kısa vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 33’e, uzun vadeli KKM’de ise yüzde 10’dan yüzde 22’ye yükseltildi.

Eski TCMB Başekonomisti, akademisyen Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası’nın faiz kararı ve likidite adımlarına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TCMB’den asıl günün kararı şimdi geldi. Tercümesi: KKM’den çıkışı hızlandırıyorum. Döviz kredilerindeki artışı sınırlıyorum. İkisi de son derece isabetli kararlar. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Döviz kredilerindeki hızlı artışın TCMB’nin tekrar Merkez Bankası gibi davranmasının umut verici olduğunu belirten Kara, “Umarım diğer politikalardan destek alabilir de bunca emek boşa gitmez” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.