Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara: Merkez’in Döviz Satması Anormal Değil

Merkez Bankası’nın bugün gelen güncel rezerv bilgilerindeki düşüş sonrası TCMB eski başekonomisti dikkat çeken yorumda bulundu.
Hakan Kara: Merkez’in Döviz Satması Anormal Değil
HABER GİRİŞ

Bu hafta başında Merkez Bankası’nın rezerv tablosunu paylaşarak yaptığı yorumda Merkez’in geçen hafta faizleri 750 baz puan artırdığında net döviz tarafında 5,2 milyar dolar dövizin erdiği gözlemini paylaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara’dan bugünkü düşük rezerv verileriyle ilgili yeni bir tespit geldi.

“TCMB’nin faiz artırımının hiç işe yaramadığı yorumunu yapmak haksızlık olur” diyen Kara, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarını paylaştı.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Ağustos ayı toplantısındaki güçlü faiz artırım kararı sayesinde bugün Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) 366 yerine 450-500 bandında olabileceğini söyledi.

“TCMB şu anda geçmişten biriken sorunları temizlemeye çalışıyor” diyerek, Merkez Bankası’nın döviz satmasının da net pozisyonunun negatife dönmesinin de anormal bir durum olmadığını ifade etti.

Hakan Kara Açıklama
Kaynak: X

Vergi Artırımlarına Gerek Kalmazdı

Seçimden sonra değişen ekonomi kadrolarının faiz için daha hızlı refleks geliştirmesi gerektiği eleştirisini yapan Kara, bu sayede vergi artırımlarına da gerek kalmayacağını savundu.

GCM Yatırım Banner

Kara, “Mevduat faizinin düşmesine izin verilmeseydi enflasyon ve kur daha az artacak, kur korumalı mevduattan (KKM) dövize geçiş talebi de daha sınırlı olacaktı. Yine de zararın neresinden dönülürse kârdır” dedi.

PPK üyelerine rasyonel sonuçlara ulaşmak için gerekli alanın tanınması temennisinde bulunarak şöyle ekledi:

“Ağustos ayı PPK kararı ve KKM’den çıkış hamlesi önemliydi; devamının gelmesi lazım. Gelinen noktada tek başına makul para politikasının sorunları çözmekte yeterli olmayacağını belirtmekte fayda var. Faiz artırımlarının arzu edilen sonucu vermesi için bütün bu sürecin hukukun üstünlüğü, güçlendirilmiş kurumlar, dış politikada rasyonalite ve enflasyonu odağına alan inandırıcı bir makro programla desteklenmesi gerekiyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.