Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ Başkanı: Bu Komisyondan Sağlıklı Bir Ücret Çıkmayacak

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın EYT ve asgari ücrete yönelik açıklamaları dikkat çekti. İşte detaylar...
HAK-İŞ Başkanı: Bu Komisyondan Sağlıklı Bir Ücret Çıkmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücrette ve EYT’de sona yaklaşırken yetkililerden önemli değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. En son açıklama HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’dan geldi.

Konuya dair özel açıklamalarda bulunan HAK-İŞ Başkanı Arslan, asgari ücret sürecine bu yıl TÜRK-İŞ tarafından davet almadıklarını kaydetti.

“Bu Komisyondan Sağlıklı Bir Ücret Çıkmayacak”

Arslan, belirlenecek rakamın sadece asgari ücret olmadığını emekçilerin yüzde 40’ının geçim ücreti olduğunu söyledi. Bu durumun asgari ücret olmaktan çıktığını bildirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde tüm çalışanların içerisinde asgari ücretlilerin ortalamasının yüzde 5-6 düzeyinde yer aldığını aktardı.

Asgari Ücret Komisyonu’na değinen Arslan, “Bu komisyonun yapısında, gerçekten sağlıklı bir asgari ücretin çıkmayacağı belli.” açıklamasında bulundu.

HAK-İŞ Başkanı Arslan, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığında asgari ücretlinin dayanacak gücü kalmadığını bildirdi. Bazı işverenlerin asgari ücret artınca işçileri azaltmak için pusuda beklediğini vurguladı. Bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Maç Oynarken Kurallar Değişti”

EYT sorununa değinen Arslan, söz konusu durumun ortaya çıkmasına neden olan düzenlemenin yasallaşması sürecinde mitingler gerçekleştirdiklerini aktardı. Bu düzenlemenin emeklilik koşullarını geriye doğru yürütüldüğünü söyledi. Bunun maç oynarken kuralları değiştirmek olduğunu bildirdi.

Sorunun çözülmesinde 8 Eylül 1999 öncesi işe girenlerin emeklilik haklarını kazanması gerektiğini ifade etti. Yeni bir yaş sınırının sorunlar doğuracağını söyledi.

HAK-İŞ Başkanı Arslan, konuya dair dün açıklamalarda bulundu. Asgari ücrette yeni rakamın belirlenmesinde Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kriterlerine dikkat verilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.